Za nami V Kongres Safe Place

V Kongres Safe Place. Fot. Safe Place

W dniach 17-19 października 2022 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022. W ciągu trzech dni wydarzenie odwiedziło łącznie prawie 400 uczestników reprezentujących ośrodki naukowe, eksperckie, instytucje bezpieczeństwa narodowego, sektor ochrony i zabezpieczeń technicznych oraz obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej. Szeroki przekrój grup uczestniczących w Kongresie pozwolił na wzbogacenie wiedzy i nawiązanie owocnych relacji. Portal security-ops.pl był partnerem medialnym wydarzenia.

Piąta edycja SAFE PLACE poszczycić się mogła patronatami honorowymi Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Dyrektora CEPOL-u, JM Rektora Komendanta Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Instytutu Zachodniego oraz JM Rektora Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Cykliczne wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz spotkań naukowców i praktyków z obszaru bezpieczeństwa antyterrorystycznego.

Tegoroczna edycja Kongresu SAFE PLACE odróżniała się od poprzednich pod kilkoma względami. Po pierwsze, zmieniono miejsce organizacji wydarzenia na Hotel Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy. Po drugie, zaplanowane sesje i panele zostały rozbudowane w celu kompleksowego omówienia poszczególnych obszarów tematycznych. Bezpieczeństwo obiektów swym zasięgiem obejmuje szereg zagadnień, które dzięki obecności teoretyków i praktyków w znacznej części udało się omówić w trakcie obrad. Piąta edycja wyróżniała się także jeszcze większym naciskiem położonym na omówienie aspektów praktycznych z obszaru rozwiązań technicznych, które były prezentowane przez partnerów wydarzenia. Tym samym uczestnicy Kongresu mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą interesujących rozwiązań, urządzeń i systemów, przedstawioną przez wiodących dostawców działających na rynku polskim i zagranicznym.

Obrady w czasie V Kongresu Safe Place. Fot. Safe Place

Innowacyjną formułę, niespotykaną dotychczas na wydarzeniach z obszaru bezpieczeństwa obiektów, przyjął drugi dzień Kongresu. Poza tradycyjnymi sesjami plenarnymi oraz panelami eksperckimi, przeprowadzone zostały także warsztaty praktyczne dla uczestników, których podzielono na cztery grupy. Każdy z nich wziął udział czterech sesjach obejmujących tematyką udzielanie pierwszej pomocy, reagowanie na zamachy oraz możliwość wykorzystania rozwiązań technicznych w bezpieczeństwie wewnętrznym oraz zewnętrznym obiektów. Równolegle uczestnicy Kongresu brali udział w licznych konkursach z nagrodami. Upominki zostały wręczone w trakcie uroczystego bankietu.

Trzeci dzień Kongresu obfitował w liczne wystąpienia naukowców i praktyków z obszaru bezpieczeństwa, którzy prezentowali swoje doświadczenia i wyniki interesujących badań, przyczyniając się do zwiększenia świadomości wśród zarządzających bezpieczeństwem w obiektach użyteczności publicznej.  

Przeczytaj także: Polacy wygrali prestiżowy konkurs zorganizowany przez wojsko amerykańskie >>

W ten sposób zakończyły się obrady piątej edycji Kongresu SAFE PLACE. Trzy dni października upłynęły pod znakiem merytorycznych prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz debat eksperckich, a także prezentacji nowoczesnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego. Innowacyjna formuła warsztatowa, pozwalająca na jeszcze skuteczniejsze połączenie aspektów teoretycznych i praktycznych, spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród uczestników wydarzenia, co pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie kolejnych odsłon Kongresu.

Organizatorzy poinformowali, że przyszłoroczna odsłona Kongresu, która zaplanowana jest na listopad 2023 roku będzie miała wymiar międzynarodowy, co pozwoli na wzbogacenie wymiaru merytorycznego o doświadczenia zagranicznych podmiotów funkcjonujących w obszarze bezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że Organizatorzy dołożą wszelkich starań, by Kongres 2023 charakteryzował się jeszcze wyższą jakością.

Tekst i zdjęcia: Safe Place