CCN NASK wzmocni krajowy system cyberbezpieczeństwa

Grafika: NASK

Państwowy Instytut Badawczy NASK wspólnie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową przygotował projekt utworzenia Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN). Celem strategicznym tego projektu jest wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

Centrum zapewni wsparcie dla CSIRT NASK

Utworzone w ramach projektu Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK będzie wspierało funkcjonowanie CSIRT NASK – zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, działającego na poziomie krajowym.

Realizacja projektu pozwoli również na podniesienie poziomu bezpieczeństwa informacji, poprzez wzmacnianie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informacyjnych państwa, oraz podmiotów mających kluczowe znaczenie dla gospodarki.

Przeczytaj także: Seria ataków Malware >>

W CCN znajdą się specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, m.in.: Krajowe Centrum Odzyskiwania Danych, Krajowe Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa, Laboratorium Bezpieczeństwa AI, Laboratorium Fuzzingu i Badania Złośliwego Oprogramowania.

Projekt CCN jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

Źródło: NASK