Chcemy, aby biznes był bezpieczny, a nie tylko zabezpieczony

Grzegorz Kuczyński. Zdjęcie: Global Security Partner

Rozmowa z Grzegorzem Kuczyńskim – pomysłodawcą Forum Projektów Systemów Niskoprądowych. 

Przed nami kolejna, 3. edycja Forum Projektów Systemów Niskoprądowych. Czym to wydarzenie wyróżnia się na rynku i jakie technologie będą prezentowane?

3. Forum Projektów Systemów Niskoprądowych odbędzie się w dniach 10-11 maja br. w Kątach Rybackich. To wydarzenie zorganizowane przez firmę Global Security Partner, które, mamy nadzieję, zgromadzi około 100 uczestników. W trakcie forum swoje rozwiązania będą prezentować najwięksi producenci z branży bezpieczeństwa. Nasze forum pokazuje najnowsze trendy, innowacyjne technologie, najlepszych dostawców. Interesują nas potrzeby rynku i aby je zdefiniować, należy pokazać rozwiązania wyróżniające się wśród innych, wymyślone przez najlepszych inżynierów, którzy prezentują je na Forum.

Do kogo jest kierowane to wydarzenie?

Wydarzenie skierowane jest do specjalistów z branży zabezpieczeń technicznych, szefów bezpieczeństwa i projektantów zajmujących się systemami niskoprądowymi. Na tę edycję zaprosiliśmy również ludzi odpowiedzialnych za inwestycje w branży bezpieczeństwa w sektorze prywatnym. Naszym skromnym zdaniem to jest grupa najbardziej zainteresowana nowościami na rynku technologii niskoprądowych i to właśnie do nich jest skierowane wiele prezentacji.

Jakie tematy będą poruszane podczas tej edycji Forum?

Tematyka będzie bardzo szeroka. Będziemy rozmawiać o systemach opartych na algorytmach AI, wideodomofonach IP, systemach jednego klucza, systemach antykradzieżowych, standaryzacji i certyfikacji w branży zabezpieczeń oraz o środkach publicznych w nowej perspektywie 2024 roku.

Czy może Pan wymienić kluczowe wartości, jakie to wydarzenie wnosi dla branży zabezpieczeń?

Jako cykliczne wydarzenie Forum jest jednym z największych eventów tego typu w północnej Polsce. Wartości jest oczywiście wiele. Można tutaj wymienić chociażby: najnowsze trendy i rozwiązania, np. AI, innowacyjne technologie opracowane na podstawie doświadczeń z rynku inwestycyjnego czy wiedzy naszych partnerów, którą chętnie się dzielimy. Nie możemy też zapomnieć o niepowtarzalnym klimacie Forum, który jest nie do podrobienia.

My, jako organizatorzy, oraz nasi partnerzy gwarantujemy sprawdzone, innowacyjne i najlepsze na rynku rozwiązania dla wszystkich gałęzi odbiorców. Dlatego nie chcemy być kojarzeni z tanimi tandetnymi rozwiązaniami. Nasze systemy są dla klientów, którzy chcą, aby ich biznes był bezpieczny, a nie tylko zabezpieczony.

Wspomniał Pan na początku naszej rozmowy, że Forum pokazuje najnowsze trendy, rozwiązania i technologie. Co warto w tym zakresie wyróżnić? Co takiego stanowi obecnie o sile rynku?

W skrócie wszyscy szukają optymalizacji, ale nie kosztem jakości bezpieczeństwa, tylko ograniczenia czynnika ludzkiego. Tu wpisuje się sztuczna inteligencja, której wykorzystanie ma wspomagać istniejące już systemy. Nasze rozwiązania są już wykorzystywane w obiektach. Dzięki takiej technologii uzyskujemy większy stopień bezpieczeństwa. Kamery oprócz swoich naturalnych czynności wykrywają pożary, dziwne zachowania ludzi itp.

Jak duże znaczenie w nowoczesnych systemach niskoprądowych odgrywa sztuczna inteligencja? W których obszarach jest ona głównie wykorzystywana?

AI praktycznie raczkuje, dużo firm zaczyna wprowadzać takie rozwiązania, ale niestety nie jest to tanie. Do czego można wykorzystać AI? Należy raczej zapytać, do czego nie można. Wydaje się, że można do wszystkiego, jedyne ograniczenie to budżet. Zastosowaliśmy takie rozwiązania do zabezpieczeń farm fotowoltaicznych, dzięki temu ograniczyliśmy ingerencje firmy ochraniającej do niezbędnego minimum. System ma za zadanie informować i odstraszać intruza, ingerencja ludzi następuje w momencie, kiedy intruz jednak nie posłucha systemu.

Na co warto i należy zwrócić uwagę w zakresie prawidłowego projektowania systemów niskoprądowych?

To złożona kwestia i ciężko to w kilku zdaniach opisać. Główny problem to brak wiedzy inwestorów lub osób odpowiedzialnych za systemy bezpieczeństwa. Nasze Forum ma na celu pokazać nowe trendy, dlatego kierujemy je również do osób decyzyjnych. Prowadzimy wiele szkoleń dla firm wdrażających najnowsze rozwiązania i to się sprawdza. Pokazywanie najnowszych rozwiązań ma wymierny wpływ na otwieranie się na nowości.

Nie chcemy pokazywać nowych kamer, czytników, centrali SSWiN itp. Chcemy pokazać, jak te nowości w technologii bezpieczeństwa działają i jakie z tego wynikają korzyści. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że wiedza i ciągłe poszukiwania to klucz do bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Współdziałanie służb przede wszystkim >>

Na koniec naszej rozmowy proszę powiedzieć, z własnego doświadczenia, jakie największe zagrożenia widzi Pan w zakresie bezpiecznego i sprawnego funkcjonowania systemów niskoprądowych?

Jest wiele zagrożeń, ale jedno jest największe… tandeta – tanie rozwiązanie, słaby sprzęt i człowiek nauczony jednego rozwiązania, który nie słucha, jakie są zagrożenia i potrzeby w obiekcie. Duży procent „dystrybutorów” to zwykli sprzedawcy i ich nie interesuje bezpieczeństwo inwestora, chodzi o sprzedaż.

My stawiamy na współpracę tylko z najlepszymi i to daje nam poczucie dobrze wykonanej pracy. Nie szukamy nowych partnerów oni już wiedzą, gdzie przyjść. Nie boimy nowości, testujemy, sprawdzamy i wprowadzamy je na rynek.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Tomasz Łukaszewski

Zdjęcia: Global Security Partner