Odporne na trudny teren! Poznaj Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip.

Fot. Security OPS

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Z powodzeniem przeszły test podczas zadań taktycznych na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. A jak sprawdziły się w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i niskich pagórkach?

Co warto wiedzieć o modelu Bates model EO3882 GX X2 Tall Side Zip?

Wierzchnia warstwa tego modelu została wykonana w większej części ze skóry połączonej w kilku miejscach z materiałem tekstylnym. Cholewka jest wysoka, chroniąca kostkę i zwiększająca powierzchnię izolacji termicznej oraz usztywniająca cały staw skokowy. Dopasowanie obuwia do stopy zapewnia system sznurowania, zaś wygodę szybkiego zakładania i zdejmowania umożliwia boczny zamek umieszczony od wewnętrznej strony cholewki, dodatkowo wyposażony w wewnętrzną listwę izolująco-ochronną. Podeszwa została wykonana z antypoślizgowej i olejoodpornej gumy z dość agresywnym bieżnikiem i charakterystycznym dla tej marki wzmocnieniem w kształcie litery „X”.

Buty ze względu na duży udział elementów skórzanych wymagają dopasowania i przynajmniej krótkiego ułożenia do nogi użytkownika. Najlepiej, aby proces ten przebiegał, kiedy cholewka jest lekko wilgotna. Nie należy ich również mocno dociskać podczas pierwszego założenia, ponieważ niepotrzebnie będzie to męczyć nogę, która jeszcze nie oswoiła się z nowym profilem obuwia. Tzw. „wybranie luzów” na sznurowadłach najlepiej wykonać po 2-3 dniach noszenia butów. Wówczas będą one solidnie przylegać do stopy użytkownika na całej wysokości cholewki, a zasznurowanie wystarczy wówczas wykonać raz na dłuży okres użytkowania, ponieważ po dopasowaniu i ułożeniu się butów do stopy, ściąganie i zakładanie ich realizuje się za pomocą zamka błyskawicznego, a nie systemu sznurowadeł.

Bates stosuje we wnętrzu butów tego modelu wyściółkę z membraną DryGuard+, zapewniającą odpowiednią wentylację stopy w wilgotnym i zimnym klimacie, a dodatkowa warstwa izolacyjna chroni przed ewentualnym wystawieniem stopy na odziaływanie niskich temperatur. Wewnętrzna strona butów jest w kolorze jasnoszarym, co pozytywnie wpływa na ich estetykę oraz ułatwia utrzymanie higieny i czystości. Uzupełnieniem jest specjalna wyciągana wkładka w kolorze czarnym, zapewniająca dodatkową amortyzację, komfort oraz wewnętrzną cyrkulację powietrza. Model EO3882 GX X2 Tall Side Zip na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie klasycznego modelu butów taktycznych o solidnej i ergonomicznej konstrukcji, przeznaczonej zarówno do prowadzenia działań w terenie, jak i w warunkach zurbanizowanych. Tym razem weryfikacji poddano buty w warunkach poligonowych, czyli długich marszów przełajowych przez tereny piaszczyste oraz lesiste o pagórkowatym ukształtowaniu terenu.

Batesów EO3882 GX X2 Tall Side Zip sprawdzają się w każdych warunkach

Sprawdzian butów odbywał się w ramach szeregu wypadów w teren, głównie w obszarach zalesionych Kampinoskiego Parku Narodowego oraz podczas pobytu na poligonie wojskowym. Dzienny dystans oscylował między 12-15 km, co przekłada się na około 27-33 tysięcy kroków. Trasa w związku z tym przebiegała głównie drogami leśnymi i sporadycznie asfaltem oraz przełajem. Test miał na celu weryfikację wygody użytkowania obuwia przy długotrwałym i powtarzalnym wysiłku oraz praktyczną weryfikację komfortu termicznego oraz wentylacji wnętrza butów, które mają wysoką cholewkę, a zamek zabezpieczony wewnętrzną podszewką na całej jego długości. Tu kluczowa była kwestia oddychalności stosowanej w Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip membrany DryGuard+. Marsz odbywał z obciążeniem 10 kg, co dopowiada wymogom, jakie stawiane są uczestnikom wojskowych kontyngentów podczas najstarszego i największego marszu w Holandii na dystansie 160 km – 4Daagse. Obciążenie podczas marszu pozwala dodatkowo zweryfikować trzymanie stawu skokowego, który poddany obciążeniu pracuje inaczej w marszu, a wysoka cholewka butów taktycznych ma właśnie zabezpieczać użytkownika przed ewentualnymi kontuzjami.

Marsze w terenie, po wspominanym wcześniej domowym „zapoznaniu” stopy z nowymi butami i zmianie kodu pamięci mięśniowej, przebiegły pomyślnie. Każde kolejne wyjście w teren skutkowało jeszcze mocniejszym dopasowaniem butów do profilu i sposobu pracy stopy w marszu. To efekt systematycznie układającej się i poddającej się ułożeniu skóry wykorzystanej w cholewce, języku i górnej części butów. Ten model EO3882 GX X2 Tall Side Zip butów Bates lubi wilgotny, chłodny klimat. Zimowa i wczesnowiosenna aura, choć bez śniegu w czasie naszych testów i przy dodatniej, ale niskiej temperaturze oraz wysokiej wilgotności, skutkowała tym, że buty w części zewnętrznej były praktycznie cały czas wilgotne. To sprzyjało ułożeniu się elementów skórzanych, ale równocześnie stawiało wyzwanie w zakresie zachowania komfortu termicznego stóp i utrzymania ich w stanie suchym, redukującym podatność na ewentualne otarcia czy odparzenia. Model EO3882 GX X2 Tall Side ZIP tę próbę zaliczył pomyślnie. Pomimo zawilgoconej zewnętrznej warstwy skóry, wnętrze butów pozostawało suche – zarówno skarpety, jak i podszewka. Wkładka w części górnej, mającej styk ze stopą, również pozostawała sucha, co hamowało ewentualną transmisję chłodu pomiędzy podeszwą a stopą i zapobiegało utracie komfortu.

Przeczytaj także: Kolejne wcielenie legendy SWAT – nowa generacja butów Bates GX X2 MID DRYGUARD+ E03862 >>

Sprawdzian wykazał również, że w lesistym terenie pagórkowatym, podczas podejść i zejść, stopa ma możliwość elastycznej pracy w kostce oraz aktywnego dopasowywania się do terenu bez efektu sztywności buta znanego z zachowania butów narciarskich. Pomimo wybrania luzów na sznurowadłach i zaciśnięciu butów na nodze w marszu cholewka pracuje elastycznie, dzięki jej konstrukcji oraz zastosowanym wstawkom tekstylnym. Również zamek, wszyty na całej wysokości wkładki, pomimo dopasowania się buta do nogi użytkownika nie powodował żadnych negatywnych skutków. Okazał się również bardzo odporny na ewentualne, użytkowe otarcia i zahaczenia podczas marszu na przełaj. Zastosowanie zamka, choć na początku budziło pewne obawy, okazało się bardzo poręcznym i praktycznym rozwiązaniem. Dzięki niemu po dopasowaniu i ułożeniu się butów na nodze, codzienne ich użytkowanie jest dużo szybsze, a po marszu szeroki dostęp do wnętrza ułatwia ich wentylację oraz utrzymanie w czystości, w tym skutecznie chroni buty przed przykrym zapachem (należy pamiętać o wyciąganiu wkładek po całodziennym noszeniu butów). Kolejny mocny punkt butów Bates modelu EO3882 GX X2 Tall Side Zip to podeszwa i bieżnik. To dzięki dobrze zaprojektowanemu bieżnikowi, odpowiedniej elastyczności gumy ściernej, podcięciu oraz wzmocnieniu gumą czubka oraz pięty butów pozwala na prace skrajnymi częściami podeszwy oraz dobre czucie podłoża. Ponadto, warstwowa budowa podeszwy zapewnia wysoką amortyzację dzięki specjalnemu rozwiązaniu EnergyBound™, co sprawdza się szczególnie na podłożu naturalnym – las, piach, szuter oraz nawierzchniach utwardzonych.

Nasz sprawdzian odbywał się głównie w trudnych warunkach terenowych, przy dodatniej, ale niskiej temperaturze powietrza i dużej wilgotności podłoża oraz ściółki leśnej. W takich warunkach test weryfikował przede wszystkim komfort termiczny przy ograniczonej potliwości stóp wymuszonej długim marszem z obciążeniem. Dlatego uzupełnieniem było sprawdzenie wydolności membrany DryGuard + w trakcie noszenia EO3882 GX X2 Tall Side Zip na co dzień, w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej. W naszym sprawdzianie również w takich warunkach stopy oddychały i pomimo warstwy izolacyjnej w bucie nie dochodziło do ich przegrzania czy zapocenia.

Co wiemy po testach Bates model EO3882 GX X2 Tall Side Zip?

W ogólnym ujęciu Buty Bates model EO3882 GX X2 Tall Side Zip są obuwiem, które sprawdzi się nie tylko jako typowy but wojskowy czy trekkingowy stosowany podczas działań w terenie, ale również jako taktyczne wyposażenie użytkowników miejskich. Najważniejsze mocne strony tego modelu to: solidne wykonanie, komfort rozumiany jako odporność na czynniki zewnętrzne oraz wydatna wentylacja wnętrza, łatwość użytkowania (zamek boczny) i dobra przyczepność. Wszystko to otrzymujemy w dość atrakcyjnej cenie ok 700 zł! Buty są dostępne w kolorze czarnym. Firma Bates oferuje również w ramach tej samej serii model damski oraz z niższą cholewką ¾.

Tekst: Radosław Tyślewicz | Zdjęcia: Security OPS