SECUREX 2024, czyli najnowsze trendy i rozwiązania branży security

Zdjęcie: Tomasz Łukaszewski

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) w ostatni tydzień kwietnia (23-25.04) miały miejsce Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Securex 2024. Odbywające się co dwa lata wydarzenie to największe w Polsce branżowe spotkanie, na którym można zapoznać się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w zakresie ochrony mienia, osób i informacji, zabezpieczeń technicznych oraz cyberbezpieczeństwa. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Targów SECUREX była „Bezpieczna przyszłość. Niekonwencjonalne rozwiązania w branży security”.

Na terenie jednej hali targowej swoje ekspozycje prezentowało blisko 100 wystawców z kraju i zagranicy. Na stoiskach firmy zaprezentowały nowoczesny sprzęt i rozwiązania w zakresie systemów alarmowych, ochrony perymetrycznej, kontroli dostępu, systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz w zakresie monitoringu i ochrony fizycznej.

Nie zabrakło także służb mundurowych. Swoje stoisko, na którym można było zapoznać się z nowoczesnym sprzętem i wyposażeniem, wystawiła Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Na miejscu chętni mogli również dowiedzieć się, jak wstąpić do służby w policji i do Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu.

Nagrodzono najlepsze produkty i stoiska

W trakcie targów organizatory wręczyli Złote Medale MTP. To najbardziej rozpoznawalna branżowa nagroda w Polsce przyznawana firmom za wysoki poziom innowacyjności produktów. W konkursie nagradzana jest innowacyjność, pomysłowość i nowoczesność. O Złoty Medal mogą ubiegać się tylko te produkty i usługi, które wyróżniają się na rynku dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym.

Laureatów wybiera prestiżowe grono ekspertów, które w tym roku zdecydowało się wyróżnić medalem m.in. firmy: C&C PARTNERS, RCS Engineering, LINC POLSKA, NSS czy Konica Minolta. Dodatkowo wręczono także Medal Konsumenta i Grand Prix oraz nagrody za najlepsze stoiska. Z pełną listą nagrodzonych można zapoznać się w informacji Security OPS: „Wręczono złote medale targów SECUREX 2024!”.

W poszukiwaniu innowacyjnych i dobrych praktyk

W tym roku targom towarzyszył I Międzynarodowy Kongres Zabezpieczeń Technicznych. To pierwsze wydarzenie o takiej skali w historii Targów Securex, stanowiące przestrzeń do dialogu pomiędzy ekspertami branży bezpieczeństwa i zabezpieczeń technicznych, dostawcami rozwiązań i usług, projektantami, instalatorami i klientami końcowymi. W czasie obrad na trzech przestrzeniach odbyło się kilkanaście sesji tematycznych, debat oraz warsztatów praktycznych z obszaru zabezpieczeń technicznych, oraz bezpieczeństwa fizycznego.

W trakcie Kongresu kilkuset ekspertów z zakresu zabezpieczeń technicznych oraz przedstawicieli obiektów użyteczności publicznej, obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, obiektów komercyjnych, administracji rządowej i samorządowej, instytucji bezpieczeństwa państwa, a także polskich i zagranicznych ośrodków naukowych i eksperckich wymieniało się wiedzą i doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa i ochrony.

Prelegentami wydarzenia byli m.in. przedstawiciele struktur NATO, instytucji bezpieczeństwa publicznego, specjaliści z zakresu zabezpieczeń technicznych, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa fizycznego, w tym m.in. gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek czy były dowódca JW GROM płk rez. Piotr Gąstał – obecnie prezes zarządu ORLEN Ochrona.

Ważnym elementem stanowiącym znaczną wartość dla uczestników obrad były dyskusje dotyczące implementacji dyrektyw DORA, CER i NIS2, które wpłyną na sposób projektowania i realizacji działań związanych z ochroną fizyczną i zabezpieczeniami technicznymi obiektów.

Przeczytaj także: Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie! >>

Dodatkowo organizatorzy przygotowali liczne – otwarte dla wszystkich chętnych – sesje warsztatowe, pozwalające na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu bezpieczeństwa personalnego, reagowania na zamachy i pierwszej pomocy oraz atrakcje, jak na przykład kolekcjonerskie pokazy broni i konkursy strzeleckie prowadzone na strzelnicy laserowej.

Poznaliśmy najlepszych instalatorów systemów alarmowych w Polsce

W trakcie trwania targów odbyły się także VII Mistrzostwa Polski Instalatorów Systemów Alarmowych. Patronat merytoryczny nad zawodami sprawowała Polska Izba Systemów Alarmowych.

W zawodach wzięło udział kilka drużyn instalatorów systemów alarmowych z największych krajowych firm branży ochrony. Przedstawiciele organizatora mistrzostw, PISA i MTP, oceniali przede wszystkim szybkość, dokładność, fachowość oraz poprawność wykonywanych przez instalatorów zadań. Tym razem komisja nie przyznała tytułu mistrzowskiego, a najwyższym wyróżnieniem był tytuł I Wicemistrza Polski, który otrzymała drużyna instalatorów firmy SOLID GROUP Sp. z o.o. Sp.k.

Tekst: Tomasz Łukaszewski (z wykorzystaniem materiałów targów Securex 2024)
Zdjęcia: Tomasz Łukaszewski