Święto Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni!

Grafika: DKWOC

W dniu 3 lipca swoje święto obchodzi Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). W Siłach Zbrojnych RP Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową systemów teleinformatycznych.

Jakie zadania wykonuje DKWOC?

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni w swojej strukturze posiadają 13 podporządkowanych jednostek wojskowych, w tym trzy specjalistyczne jednostki działań w cyberprzestrzeni.

Ich głównym celem jest prowadzenie działań w cyberprzestrzeni w trzech wymiarach: defensywnym, rozpoznawczym i ofensywnym oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zespołu CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego).

Przeczytaj także: Potwierdzono dokonanie cyberataku na PAP >>

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni prowadzi też działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą. Eksperci DKWOC opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne.

Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest gen. dyw. Karol Molenda.

Źródło: DKWOC