Polska z akredytacją do wydawania certyfikatów CC

Grafika: Gov.pl

Polska znalazła się w czołówce europejskiej z akredytacją do wydawania certyfikatów cyberbezpieczeństwa Common Criteria. Certyfikacja CC jest kluczowa dla zapewnienia transparentnej i niezależnej oceny bezpieczeństwa produktów IT.

NASK jedyną jednostką w Polsce wydającą certyfikaty CC

Jednostka Certyfikująca NASK to jedyna instytucja w Polsce, która może wydawać międzynarodowe certyfikaty Common Criteria (CC). Oceniają one, jak bezpieczne są produkty i systemy IT. Standard CC jest używany przez rządy i firmy na całym świecie do sprawdzania bezpieczeństwa technologii.

Tylko w tym roku Jednostka Certyfikująca NASK wydała certyfikaty Common Criteria produktom biocertiX (Asseco Data Systems, Xtension i Samsung) oraz SimplySign (Asseco Data Systems). Zarówno biocertiX, jak i SimplySign, pozwalają na podpisywanie dokumentów elektronicznych.

Przeczytaj także: CCN NASK wzmocni krajowy system cyberbezpieczeństwa >>

BiocertiX to certyfikowany podpis biometryczny. Umożliwia podpisywanie dokumentów, umów, protokołów czy oświadczeń w formacie PDF rysikiem na ekranie tabletu. E-dokumenty podpisane w ten sposób mają pełną moc prawną.  Z kolei SimplySign, to kwalifikowany podpis elektroniczny w aplikacji mobilnej SimplySign.

Common Criteria

Common Criteria (CC) to międzynarodowy standard (dostępny jako norma PN-EN ISO/IEC 15408), który służy ocenie bezpieczeństwa produktów i systemów IT.

Certyfikaty CC są uznawane w 32 krajach, w tym m.in. Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i większości państw europejskich. Przykładem organizacji stosującej certyfikaty CC w swoich procedurach jest też NATO.

Źródło: gov.pl