Polscy strażacy pomogą w gaszeniu pożarów w Grecji

Fot. Źródło: PSP

149 polskich strażaków, wspartych 49 pojazdami, weźmie udział w akcji gaszenia pożarów w rejonie Attyki w Grecji. Misja, która rozpoczęła się 20 lipca 2023 r. potrwa około dwóch tygodni. W misji gaszenia pożarów wezmą również udział strażacy m.in. ze Słowacji i Rumunii.

Grecja od kilku dni zmaga się z pożarami spowodowanymi falą ekstremalnych upałów. Silny wiatr przyspiesza rozprzestrzenianie się ognia, utrudniając prowadzenie działań gaśniczych. Polska jako pierwsza odpowiedziała na prośbę Grecji i złożyła ofertę pomocy, którą zaakceptował grecki rząd. Trzon grupy stanowią ratownicy z województw małopolskiego i wielkopolskiego.

Przeczytaj także: ZEUS-2, czyli ochrona przed skażeniami nowej generacji >>

W Grecji strażacy zbudują własny obóz. Są zabezpieczeni w zapasy wody i żywności, a także środki finansowe oraz źródła energii w postaci agregatów.

Akcja wsparta nowoczesnym sprzętem

W akcji gaszenia pożarów w Grecji wykorzystany zostanie moduł GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles). To moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi, z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska dysponuje 6 takimi modułami, wyspecjalizowanymi w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym.

Polscy strażacy zawsze gotowi do udzielenia pomocy

Pomoc udzielona Grecji to już 18. misja zagraniczna naszych funkcjonariuszy PSP i 7. misja ratownicza w ostatnim czasie. W ostatnich latach nasi strażacy uczestniczyli misjach zagranicznych, m.in. w Turcji (2023), we Francji (2022), w Czechach (2022), Rumunii (2021) czy w Libanie (2020). Dodatkowo strażacy z Polski angażowali się także w transport pomocy humanitarnej na Bałkany Zachodnie (w 2020 r., w związku z walką z pandemią), do Niemiec (w 2021 r., po powodzi), czy na Ukrainę (wielokrotne akcje w związku z trwającą wojną). Działania te koordynowane są w ramach systemu ERCC (Emergency Response Coordination Centre), którego Polska jest aktywnym członkiem od chwili wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Źródło informacji: MSWiA, PSP