Straż Graniczna wyposażona w nowe karabinki GROT

Funkcjonariusz WZD SG z nowym karabinkiem MSBS GROT

Straż Graniczna otrzymała dostawę 240 karabinów automatycznych MSBS GROT C16 FB A2 kal. 5,56×45 mm. To realizacja umowy podpisanej na zakup tej broni podpisanej podczas tegorocznych targów POLSECURE w Kielcach.

Konstrukcja karabinków GROT

Jak zapewnia producent modułowa budowa karabinków MSBS GROT pozwala na stworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe broni tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła. Możliwa jest szybka jej modyfikacja przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. Karabinki te to również wysoka ergonomia i pełna możliwość dostosowania dla strzelców prawo- i leworęcznych, ponieważ wszystkie manipulatory odpowiadające za obsługę są umieszczone symetrycznie po obu stronach broni (zatrzask zamka, zatrzask magazynka, dźwignia przeładowania). Użytkownik w krótkim czasie może zmienić, z użyciem narzędzi dostępnych w przyborniku, kierunek wyrzucania łusek na lewą lub prawą stronę.

MSBS GROT to karabinek, który sprawdził się w służbie Straży Granicznej. Jest wszechstronny i praktyczny. Może być używany zarówno w terenie, jak i w sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji. Można łatwo przystosować go do realizacji konkretnych zadań, dlatego zdecydowano się na zakup kolejnych egzemplarzy.

Przeczytaj także: Sprzęt i najnowsze rozwiązania dla branży bezpieczeństwa i ochrony >>

Umowa na zakup broni została podpisana z Fabryką Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o. o. w kwietniu br., podczas targów Polsecure w Kielcach. Podpisał ją Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Pierwsze karabinki Grot trafiły do formacji już w 2018 r. Planowane są kolejne zakupy tej broni.

Tekst i zdjęcie źródło: Zespół Prasowy KGSG