Sprzęt i najnowsze rozwiązania dla branży bezpieczeństwa i ochrony

Zdjęcie: Agnieszka Szwed

Czyli PolSecure 2023 okiem redakcji Security OPS.

W Kielcach odbyły się II Międzynarodowe Targi POLSECURE. W krótkim przeglądzie prezentujemy kilka wybranych dla Was propozycji sprzętu i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i ochrony jakie zaprezentowały firmy podczas wydarzenia.

Latarki Olight dla służb mundurowych

Na stoisku Militaria.pl, największego w kraju sklepu ze sprzętem militarnym i outdoorowym, pokazano różne modele latarek Olight z przeznaczeniem dla służb mundurowych, przede wszystkim lekkie i kompaktowe latarki z celownikiem do montażu na broni krótkiej i długiej. Dzięki wydajnej diodzie LED oraz reflektorowi, latarki generują skupiony strumień światła o mocy do 600 lumenów i zasięgu do 130 m.

Czerwony laser ułatwia szybkie namierzenie celu, bez konieczności zgrywania muszki ze szczerbinką. Na stoisku pokazano także inne modele Olight – latarki taktyczne, czołówki, latarki poszukiwawcze oraz szperacze. Dodatkowo można było zobaczyć m.in. klasyczne i nowe multitoole firmy Leatherman oraz rękawice taktyczne i ochronne Mechanixa.

BIZON do zadań specjalnych

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował nową bezzałogową autonomiczną platformę do zadań specjalnych BIZON. Pojazd przeznaczony dla służb mundurowych, w szczególności dla straży granicznej, policji czy straży pożarnej, może być wykorzystany w strefach skażenia czy w strefach wyłączonych dla działalności człowieka.

Ta autonomiczna bezzałogowa platforma ma charakter wielozadaniowy. Sprawdzi się zarówno w rozpoznaniu, ale także w dostarczeniu ładunku o wadze do 4 ton, ciągnąc lub zabierając go na pokład. Dodatkowo BIZON wyposażony jest w lądowisko dla bezzałogowych statków powietrznych.

Platforma, jak i dron, obsługiwana są przez Naziemną Stację Kontroli nadzorującą autonomię pojazdu, która pozwala pojazdowi na podejmowanie decyzji w zakresie omijania czy przejechania przez przeszkodę. BIZON może poruszać się w sposób ciągły przez 8 godzin i osiąga zasięg około 30 km.

Nowe modele butów Bates z systemem Dry GUARD+

Na stoisku producenta butów taktycznych marki Bates pokazano nowe modele butów wyposażone w innowacyjną, wodoodporną i oddychającą membranę Dry GUARD+, zapewniającą komfort użytkowania i utrzymanie suchej stopy przez dłuższy czas.

Bates – producent butów taktycznych >>

Rozwiązanie zastosowano w prezentowanych na targach modelach 3882 i 3862 oraz 1045 butów męskich, różniących się wysokością i kolorem oraz w damskim modelu 3582.

Wszystkie wspomniane buty mają piankową konstrukcję podeszwy pochłaniającą drgania, wyściółkę absorbującą wilgoć, podeszwę antypoślizgową – testowaną w temperaturze 300ºC. Dodatkowo buty są wulkanizowane i nie mają elementów metalowych, przez co są niewykrywalne przez elektroniczne środki bezpieczeństwa.

Nowe rozwiązania dla łączności od RTCom

Na stoisku firmy RTCom, oferującej rozwiązania z zakresu szeroko pojętej profesjonalnej łączności PMR dla służb mundurowych i branży ochrony, naszą uwagę przykuł nowy terminal TETRA PT590 przeznaczony dla misji o znaczeniu krytycznym. To druga generacja radiotelefonu TETRA firmy Hyper, w którym dodano wiele nowych funkcji.

Dzięki innowacyjnej technologii audio, najlepszym w swojej klasie parametrom radiowym i ulepszonemu systemowi pozycjonowania GPS, PT590 oferuje lepszą jakość głosu, szerszy zasięg komunikacji i dokładniejsze lokalizowanie. Ponadto, ergonomiczna konstrukcja i intuicyjny wyświetlacz zapewnia użytkownikom łatwą obsługę. Terminal ma uniwersalny port USB typu C, sterowanie głosem i daje możliwość zdalnego zarządzania radiem.

Innym ciekawym rozwiązaniem prezentowanym podczas PolSecure przez RTCom był interfejs TTT z technologią E.S.P. do ochronników słuchu OTTO NoizeBarrier.

Funkcja E.S.P. została opracowania z myślą o dynamicznych środowiskach i indywidualnych potrzebach operatora. Umożliwia użytkownikom skupienie się na indywidualnym kierunkowym źródle dźwięku, nawet jeśli w tym samym czasie aktywne są inne kanały. Ponadto PTT E.S.P. oferuje modułową kompatybilność z interkomami w pojazdach, samolotach lub śmigłowcach (ICS).

System inspekcji bagażu BV5030

Na kieleckich targach firma DPIdea zaprezentowała małe i zaawansowane urządzenie do szybkiej, efektywnej i bezdotykowej inspekcji toreb, teczek, plecaków, paczek oraz poczty.

System inspekcji bagażu BV5030 może łatwo wykryć broń (także plastikową), materiały wybuchowe, leki oraz inne potencjalnie niebezpieczne i zakazane przedmioty. Urządzenie wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne wsparte nowoczesnym oprogramowaniem umożliwiającym przetwarzanie cyfrowych zdjęć rentgenowskich zapewniając operatorowi wyraźny i dokładny obraz prześwietlanych przedmiotów.

Kompaktowość i ergonomiczny kształt urządzenia umożliwiają wykorzystanie systemu w każdym budynku, który wymaga zapewnienia specjalnej infrastruktury bezpieczeństwa. BV5030 spełnia wymogi dla budynków rządowych, ambasad, konsulatów, szkół, uczelni i infrastruktury strategicznej, hoteli oraz w centrach handlowych. Sprawdza się także jako element zapewnienia bezpieczeństwa podczas dużych i masowych wydarzeń publicznych.

Nowa kamera noktowizyjna SIONYX

Firma TV Przemysłowa – zajmująca się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań z zakresu elektronicznych i optoelektronicznych systemów zabezpieczeń, bezzałogowych systemów latających, analityki obrazu oraz taktycznych systemów wizyjnych – zaprezentowała m.in. najnowszy model cyfrowych kamer noktowizyjnych SIONYX – model Opsin.

Kamera może być używana jako noktowizor ręczny lub z wykorzystaniem montażu na hełm. Potencjometr jasności wyświetlacza pozwala operować bez prześwietlania oka, a specjalny montaż na dwie kamery łatwo pozwala zamienić Opsina w binokular. Kamera zapewnia widzenie w kolorze w ciemności oraz pozwala rejestrować zarówno zdjęcia, jak i filmy. Na stoisku firmy zwróciliśmy także uwagę na autonomiczny dron SKYDIO X2D, spełniający rygorystyczne wymogi SRR (Short-Range Reconnaissance) armii amerykańskiej.

X2D przystosowany jest do szybkiego startu (90 sekund po wyjęciu z etui) i posiada szyfrowanie danych w wysokim standardzie AES256. Jest wyposażony w wytrzymały, składany kadłub, światła stroboskopowe emitujące światło widzialne i w podczerwieni oraz payload z dwoma sensorami – kolorową kamerą 12MP i przetwornikiem termowizyjnym.

Dodatkowo wykorzystując sześć kamer 4K zamontowanych na ramionach, dron tworzy trójwymiarową mapę otoczenia w czasie rzeczywistym. Lot wspomagany jest przez sztuczną inteligencję, zapewniając wysoką skuteczność i możliwość realizacji lotów w środowisku zakłóceń.

Okulary balistyczne z soczewkami z technologią I-VIS

Sklep ze sprzętem specjalistycznym Ha3o na PolSecure pokazał m.in. okulary balistyczne wyposażone w soczewki balistyczne nowej generacji I-VIS, opracowane przez Revision Military.

Soczewki podwyższają parametry separacji kolorów, dzięki czemu użytkownik dostrzega wiele odcieni danego koloru w odróżnieniu od pojedynczej barwy, którą widziałby gołym okiem lub przy zastosowaniu tradycyjnych barwnych soczewek. Dzięki temu można uchwycić i rozpoznać więcej szczegółów i uzyskać bardziej precyzyjny obraz terenu.

Dodatkowo soczewki pozwalają na redukcję wpływu czynników powodujących zmęczenie oczu, ponieważ nie wprowadzają nużącego efektu przebarwienia lub przyciemnienia obrazu. Zostały opracowane z myślą o bezproblemowej adaptacji do różnych warunków otoczenia, zapewniając pełną ochronę balistyczną, ochronę przed promieniowaniem UVA i AVB. Soczewki dostępne są w okularach balistycznych StingerHawk, goglach balistycznych SnowHawk oraz okularach SpeedDemon.

Polski szyfrator danych poufnych

Producent, dostawca i integrator zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa systemów ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo specjalne – firma Enigma Systemy Ochrony Informacji – zaprezentowała na stoisku m.in. polski szyfrator IP do ochrony informacji niejawnych do poziomu: poufne, NATO Confidential oraz Confidentiel EU.

Szyfrator ETA-MIL 1000P może być wykorzystywany zarówno w systemach wojskowych, jak i cywilnych. Zapewnia bezpieczną łączność w rozległych, niezaufanych sieciach IP (WAN), umożliwiając tworzenie chronionych wirtualnych sieci prywatnych (VPN).

Klucze kryptograficzne do ochrony poufności i integralności kanałów transmisji danych uzgadniane są w sposób autonomiczny. Uwierzytelnianie sesji kryptograficznych pomiędzy urządzeniami odbywa się z wykorzystaniem infrastruktury PKI i certyfikatów X.509.

Hełmy balistyczne OPTIO

Na stoisku WORKS 11 – firmy specjalizującej się w dostarczaniu uzbrojenia, wyposażenia oraz świadczeniu usług dla wojska i policji – zwróciliśmy uwagę na nowy hełm OPTIO austriackiej firmy ULBRICHTS.

To lekki (1,2 kg) i bezśrubowy hełm z dodatkową osłoną czołową FORTIS, zapewniający wysoką ochronę balistyczną odpowiadającą poziomowi ochrony VPAM 6 (podobnie do europejskich wytycznych HVN2009). Gwarantuje to ochronę nie tylko przed strzałami z broni krótkiej, ale również zatrzymuje kaliber NATO 7,62×52 mm.

Dodatkowo hełm zapewnia skuteczną ochronę użytkownika przed śmiertelnym urazem głowy spowodowanym deformacją tylnej części hełmu. OPTIO sprawdza się jako hełm dla elitarnych sił specjalnych wojska i policji, a także dla policji patrolowej i zwykłych żołnierzy.

Connexis Force Air od Haixa

Niemiecki firma Haix zaprezentowała, obok obuwia taktycznego z przeznaczeniem dla służb mundurowych, także nowy model pozbawionych membrany wodoodpornej butów o charakterze trekkingowym – Connexis Force Air. Te lekkie, średniej wysokości obuwie wykonane z wytrzymałej dwoiny skóry bydlęcej wyposażone zostało w podeszwę ze specjalnej mieszanki gumy i innowacyjnej konstrukcji bieżnika, która zapewnia wysoką odporność na poślizg i przyczepność na różnego rodzaju powierzchniach.

Przeczytaj także: Kamizelki z Maskpolu trafią do Policji! >>

Zaprojektowane z myślą o oddychalności i komforcie zapewniają dużą przewiewność. Buty zostały wyposażone w wewnętrzny system stymulowania mięśni stopy – CONNEXIS, który poprawia użytkownikowi komfort noszenia. Szybkie wiązanie zapewnia system Smart Lacing System – to sznurówki wyposażone w specjalną przelotkę. Connexis Force Air nie mają elementów metalowych, co ułatwia przechodzenie przez bramki kontroli.

Pistolety maszynowe 9 mm APC Pro

Najnowsze technologie oraz sprawdzone produkty w zakresie uzbrojenia i techniki policyjnej oraz wojskowej zaprezentowała na swoim stoisku firma Griffin Group Defence.

Zwróciliśmy uwagę na rodzinę 9 mm pm APC Pro w różnych konfiguracjach oraz tłumiki dźwięku różnego typu i przeznaczeniu również w najnowszej konstrukcji RBS. P

rodukowana w całości w Szwajcarii rodzina pm APC PRO to broń nowej generacji, zaprojektowana z myślą o sprostaniu rosnącym potrzebom współczesnych operatorów jako rozwinięcie rodziny wcześniejszych pm APC. Oferowany przez B&T pm to broń modułowa.

Wymiana części w obszarze całej rodziny APC sięga 54 proc. (62 ze 114 elementów), a dodatkowe elementy (w tym możliwość zamontowania tłumików różnych producentów), opcje i kompatybilność z magazynkami do pistoletów Glock (wszystkie dwurzędowe magazynki odpowiedniego kalibru) oraz pistoletów SIG P320/M17, pozwalają na stworzenie wielu różnych konfiguracji w kilku kalibrach i dostosowanie tej broni do potrzeb różnych jednostek.

Zdjęcia: Agnieszka Szwed