16. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”

Fot. Źródło: NASK

Jak zadbać o bezpieczeństwo internetowe młodych gamerów? Jaki wpływ na dzieci mają drastyczne obrazy z wojny widziane w internecie? Które kompetencje cyfrowe zapewniają im większą odporność na tego typu treści dostępne w sieci? Czym jest problem nadużywania sieci i jak temu przeciwdziałać? Na te i szereg innych pytań, kluczowych dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, odpowiadać będą prelegenci 16. Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” organizowanej w Warszawie w dniach 27-28 września przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

W konferencji udział weźmie blisko 5 tysięcy nauczycieli i innych specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą – ponad 500 osób będzie uczestniczyć stacjonarnie, pozostali online. 29 i 30 września organizatorzy zapraszają na sesje warsztatowe online poświęcone tematyce odpowiedzialnego korzystania z sieci.

Podczas czterech dni wydarzenia zostaną zaprezentowane, w postaci wykładów, debat i webinarów, wyniki badań, analizy, diagnozy kluczowych zjawisk społecznych w sieci, a także bogata oferta działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Szesnasta już edycja konferencji będzie na pewno wyjątkowa – znów widzimy się na żywo, ale w zmienionym przez pandemię świecie. Ostatnie dwa lata nauczyły nas bardziej niż kiedykolwiek, jak łączyć życie w internecie i poza nim. Znajdzie to odzwierciedlenie w hybrydowym charakterze wydarzenia, dzięki któremu w gronie niemal 5000 osób, na co dzień dbających o edukację i bezpieczeństwo dzieci, porozmawiamy o najnowszych zagrożeniach i wyzwaniach cyfrowych. Współczesne czasy każdego dnia przekonują nas o tym, jak bardzo technologia cyfrowa jest potrzebna, ale z największą uwagą i troską musimy się jej przyglądać dla dobra najmłodszych – podkreśla Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK.

Udało się nam zaprosić czołowych polskich ekspertów, ale także wielu gości z zagranicy. W tym trudnym czasie szczególnie cieszy nas partnerstwo z organizacjami z Ukrainy. Po raz pierwszy cała konferencja jest tłumaczona także na język ukraiński – będziemy gościć ponad 1500 uczestników online z Ukrainy – dodaje Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jednocześnie warto dodać, że konferencja będzie tłumaczona na język polski (wystąpienia gości z zagranicy), ukraiński i angielski.

Krótko o programie

Pierwszego dnia prof. Marcin Napiórkowski wprowadzi uczestników konferencji w świat gier komputerowych zwracając uwagę na związane z nimi szanse i zagrożenia. Dr Maciej Dębski opowie o wzorach grania online występujących wśród nastolatków. Prof. David Smahel z Uniwersytetu Masaryka w Brnie zaprezentuje wyniki europejskich badań EU KIDS ONLINE, a prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu omówi umiejętności cyfrowe istotne dla bezpieczeństwa nastolatków. Prelegentka z Ukrainy Anastazja Diakowa zajmie się tematem ochrony dzieci przed brutalnymi przekazami związanymi z wojną.

Debata ekspercka, towarzysząca projekcji filmu „Uzależnieni od ekranu” poświęconego problematyce uzależnień od ekranu, poruszy kwestie diagnozy, pomocy i profilaktyki nadmiernego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież, a wystąpi w niej m.in. badacz tej tematyki dr Rafał Lange z NASK oraz przedstawiciel młodzieżowego panelu doradczego przy Polskim Centrum Programu Safer Internet, wzbogacając dyskusję o cenny głos młodego pokolenia.

Drugiego dnia uczestnicy konferencji wezmą udział w sesjach tematycznych poświęconych: ryzykownym zachowaniom młodzieży online, profilaktyce zagrożeń online wśród dzieci, równowadze online-offline, cyberprzemocy i mowie nienawiści w sieci.

Przeczytaj także: Centra monitoringu wizyjnego. Przyszłość sektora ochrony? >>

O zjawisku sekstingu opowie Niels Van Paemel z belgijskiej Fundacji Child Focus, o cyfrowych gettach prof. Jakub Andrzejczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Techniki interwencji w sytuacji cyberprzemocy zaprezentuje dr Piotr Rycielski z SWPS, natomiast dr Caroline van StratenzUniwersytetu Amsterdamskiegoomówi ryzyka związane z korzystaniem przez dzieci z robotów interaktywnych. Wśród prelegentów tego dnia znajdą się także: Charlotte Lohmann z Fundacji Amadeu Antonio, Martyna Różycka z NASK oraz Ewa Dziemidowicz i Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Trzeci i czwarty dzień konferencji to seria webinarów prowadzonych przez krajowych i zagranicznych specjalistów, psychoterapeutów i edukatorów.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

O Konferencji

16. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” jest jednym z największych w Polsce wydarzeń dotyczących kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Wykłady i panele dyskusyjne prowadzone są przez czołowych polskich i zagranicznych specjalistów. Ich adresatami są przedstawiciele instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 27-30 września i będzie miało charakter hybrydowy. Tak jak w poprzednich latach spotkanie będzie transmitowane na żywo, ale część osób będzie mogła wziąć udział w konferencji osobiście w Warszawie w Hotelu Airport Okęcie, który mieści się przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24. W dniach 27-28 września odbędą się sesje plenarne nadawane na żywo z miejsca konferencji w Warszawie, a w dniach 29-30 września będzie można wziąć udział w sesjach warsztatowych online, na które obowiązywać będzie osobna rejestracja.

Organizatorami konferencji są: Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Centrum jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami Konferencji są Google, Samsung, TikTok i Librus oraz ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacji). Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Kancelarii Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Źródło: NASK