Portal bezpiecznewybory.pl już działa!

Grafika: NASK

Z inicjatywy NASK powstał portal bezpiecznewybory.pl, który jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej. Portal, który powstał przy wsparciu: Google, Meta i TikTok publikuje komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych oraz pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji.

Portal wykorzystuje narzędzie Artemis

Na stronie bezpiecznewybory.pl znajdują się aktualne, zweryfikowane informacje dotyczące wyborów i ich bezpieczeństwa. Witryna oferuje wszystkim zainteresowanym, w tym komitetom wyborczym, bezpłatne skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa zaawansowanym narzędziem Artemis, rozwijanym przez działający w strukturach NASK zespół CERT Polska.

Za pośrednictwem portalu można zgłaszać do NASK i CERT Polska incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformację. Znajdują się w nim także m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok dotyczących zarządzania treściami oraz możliwości i zasad publicznej ekspresji.

W jakim celu powstał portal bezpiecznewybory.pl?

Zadaniem serwisu bezpiecznewybory.pl jest zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Intencją twórców portalu jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową.

Przeczytaj także: Szybki internet trafi na obszary białych plam >>

Z możliwości, jakie daje serwis mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski.

Zgłoszenia incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformację można przekazać za pośrednictwem portalu bezpiecznewybory.pl do NASK, CERT Polska, Google, Mety i TikToka. Na stronie można też zgłosić stronę internetową do skanowania systemem Artemis rozwijanym przez CERT Polska.

Źródło: NASK