Nowy system DNS specjalnie dla Unii Europejskiej. W projekt DNS4EU zaangażowany jest zespół CERT Polska

Grafika: CERT Polska

Unia Europejska przeznaczy niemal 150 milionów euro na wsparcie finansowe 38 projektów mających na celu wdrożenie bezpiecznej, zrównoważonej i wysokowydajnej infrastruktury 5G i cyfrowej infrastruktury szkieletowej. Jeden z nich dotyczy przygotowania nowej unijnej infrastruktury internetowej DNS i zostanie opracowany przez międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi zespół CERT Polska.

Jak podaje Europejska Agencja Wykonawcza ds. Zdrowia i Cyfryzacji (HaDEA), zakończył się nabór do pierwszego etapu programu CEF Digital (Digital strand of the Connecting Europe Facility), wspierającego rozwój europejskiej infrastruktury cyfrowej. Spośród 60 złożonych wniosków wybrano 38 projektów, którym przyznane zostanie dofinansowanie o łącznej wysokości niemal 150 milionów euro. W drugim etapie wnioski przyjmowane będą do 23 lutego 2023 roku, a przewidziany budżet wsparcia finansowego wynosi 277 milionów euro. Łącznie w latach 2021-2027 planowane jest przyznanie dotacji o wartości 2 miliardów euro.

Projekty zgłoszone w pierwszym etapie dotyczą m.in. wdrażania infrastruktury 5G dla społeczności lokalnych i wzdłuż głównych europejskich korytarzy transportowych, rozmieszczenia kabli podmorskich w UE i do UE, rozbudowy infrastruktury chmurowej, a także wdrożenie europejskiej infrastruktury usługi rozpoznawania nazw DNS. W ten ostatni projekt zaangażował się zespół CERT Polska, działający w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Projekt DNS4EU

Dzięki projektowi DNS4EU Komisja Europejska planuje zapewnienie 100 milionom obywateli, firm i instytucji dostępu do nowej unijnej infrastruktury internetowej DNS. DNS4EU zostanie opracowany przez międzynarodowe konsorcjum, a jego celem ma być zapewnienie wydajnego, zgodnego z europejskimi zasadami prywatności i bezpiecznego wykorzystania usług DNS.

Warto przypomnieć, że DNS to usługa określana jako „książka adresowa internetu”. W największym skrócie polega ona na „tłumaczeniu” nazw domen (np. nask.pl) na ich postać cyfrową. Dzięki temu zwalnia ona użytkowników internetu z konieczności zapamiętywania i wykorzystywania rozbudowanych, trudnych do zapamiętania ciągów cyfr, wykorzystując w zamian nazwy domenowe.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie >>

Projekt DNS4EU jest częścią realizacji unijnej strategii wzmocnienia niezależności cyfrowej i ma stanowić alternatywę dla obecnego publicznego systemu DNS oferowanego przez amerykańskie firmy technologiczne. Komisja Europejska dąży do zachowania danych użytkowników w przestrzeni cyfrowej Unii poprzez bezpośrednie świadczenie usług jak największej liczbie Europejczyków przy równoczesnym zachowaniu najwyższych standardów prywatności. Dostępna będzie zarówno darmowa usługa DNS, jak i dodatkowo płatne usług premium w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Zaangażowanie zespołu CERT Polska

DNS4EU rozwijany będzie przez 13 członków konsorcjum z 10 krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Liderem projektu jest czeska firma Whalebone, a oprócz niego do konsorcjum należą:

 • Abi Lab (CERTFin, Włochy),
 • Centro Nacional de Cibersegurança (CERT.PT, Portugalia),
 • CESNET (Czechy),
 • CZ.NIC (Czechy),
 • deSec (Niemcy),
 • F-Secure (Finlandia),
 • Ministerstwo Zarządzania Elektronicznego (Bułgaria),
 • National Cyber Security Directorate (Romunia),
 • Państwowy Instytut Badawczy NASK (CERT Polska, Polska),
 • Politechnika Praska (Czechy),
 • Sztaki (Hun-CERT, Węgry),
 • Time.lex (Belgia).

Projekt DNS4EU otrzyma dofinansowanie w wysokości 3 086 655 euro, a jego oficjalne rozpoczęcie ogłoszono 10 stycznia 2023 roku podczas międzynarodowej konferencji prasowej.

Źródło: NASK