Nowe wydawnictwo autorstwa specjalistów NASK

„Bezprzewodowe sieci czujników w Internecie rzeczy” – to nowa pozycja na rynku książek technicznych, będąca przewodnikiem po podstawowych mechanizmach i metodach stosowanych przy projektowaniu bezprzewodowych sieci czujników. Jej autorami są obecni i byli pracownicy Państwowego Instytutu Badawczego NASK: Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Michał Marks, Piotr Arabas i Andrzej Sikora.

Internet rzeczy stał się naszą codziennością – coraz więcej powszechnie używanych urządzeń łączy się z siecią. Dzięki złożonym systemom zbudowanym z połączonych wzajemnie urządzeń możemy mówić m.in. o inteligentnych domach, inteligentnych miastach czy inteligentnych sieciach przesyłowych.

„Oczywiste jest już, że wchodzimy w nową fazę rozwoju Internetu, który aktualnie rośnie o wiele szybciej niż w ostatnich dziesięcioleciach. Coraz więcej urządzeń codziennego użytku potrafi łączyć się z Internetem i sobą nawzajem. Samochody, roboty fabryczne czy automaty z napojami są „inteligentne” dzięki małym, wbudowanym procesorom komputerowym i czujnikom. Ten inteligentniejszy, połączony świat ma potencjał, aby całkowicie zmienić sposób życia ludzi. (…) Niniejsza książka jest pierwszą w języku polskim monografią wprowadzającą czytelnika w świat bezprzewodowych sieci tworzonych przez niewielkich rozmiarów urządzenia pomiarowe” – czytamy we wstępie do publikacji.

Dzięki książce „Bezprzewodowe sieci czujników w Internecie rzeczy” można zapoznać się z tematem sieci sensorowych tworzonych przez niewielkich rozmiarów stacjonarne i mobilne ,,inteligentne” urządzenia pomiarowe, komunikujące się drogą radiową. Prezentowane są modele matematyczne sieci czujników i środowiska oprogramowania do symulacji komputerowej. Szczegółowo omówione są popularne modele propagacji radiowej.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie >>

Książka jest adresowana głównie do osób z wykształceniem technicznym oraz studentów i doktorantów uczelni na kierunkach: automatyka i robotyka, mechatronika, elektronika, informatyka oraz telekomunikacja W zamyśle autorów ma być ona przewodnikiem po podstawowych mechanizmach i metodach stosowanych przy projektowaniu bezprzewodowych sieci czujników oraz umożliwić czytelnikowi samodzielne zastosowanie tych technik.

Źródło: NASK