CBZC zatrzymało lidera grupy przestępczej

Zdjęcie: CBZC

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali mężczyznę, który założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym dokonującej oszustw phishingowych. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Jak działali przestępcy?

Sprawcy za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych wysyłali wiadomości do sprzedających, które zawierały przygotowane linki przekierowujące pokrzywdzonych na spreparowane strony internetowe przewoźników lub płatności kartami płatniczymi. Następnie oszuści wykorzystywali nielegalnie zdobyte dane kart płatniczych, które zostały wprowadzone przez pokrzywdzonych. Oszukanych w ten sposób zostało ponad 320 osób na łączną kwotę przekraczającą 1 milion złotych.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Łodzi ogłosił podejrzanemu łącznie 328 zarzutów dotyczących założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz tzw. prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Oszustwa phishingowe

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami.

Przeczytaj także: Oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy CBZC! >>

Cyberprzestępcy, podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne, ale w rzeczywistości są fałszywe.

Źródło: CBZC