Oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy CBZC!

Grafika: CBZC

Policja informuje o nowej metodzie oszustów polegającej na podszywaniu się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze od pokrzywdzonych lub nakłaniają ich do określonego zachowania np. przekazania informacji czy zainstalowania szkodliwej aplikacji.

Jak działają oszuści?

Przestępcy, podszywając się pod policjantów dzwonią z numerów należących do CBZC zaczynających się prefiksem 47, a następnie informują rozmówców, że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone. Mając w posiadaniu dane pochodzące z wycieków, potrafią uwiarygadniać swój przekaz informacjami o nas m.in. imię i nazwisko czy znajomość naszego adresu email.

Przeczytaj także: Nowe sposoby walki z nadużyciami w komunikacji elektronicznej >>

Policja apeluje o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb lub proponującymi świadczenie usług finansowych, lub bankowych. 

Ponadto policja przypomina również że nie należy ulegać namowom rozmówcy z prośbą o wykonywanie przelewów, czy podawanie kodów do autoryzacji przelewów bankowych.

Źródło: CBZC