Nowe sposoby walki z nadużyciami w komunikacji elektronicznej

Grafika: Ministerstwo Cyfryzacji

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, w życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne.

Nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo konsumentów

Wchodzące w życie przepisy zakładają również że firmy telekomunikacyjne od dziś mają obowiązek blokować wiadomości SMS zawierające fałszywe nadpisy (identyfikatory wiadomości SMS), przez które oszuści podszywają się pod podmioty publiczne.

Ponadto od dzisiaj funkcjonuje również wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Jest on prowadzony przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który na podstawie wniosków m.in. banków czy podmiotów publicznych dokonuje wpisu numeru służącego wyłącznie do odbierania połączeń.

Rozwiązanie to ograniczy możliwość podszywania się oszustów pod numery infolinii banków, urzędów, czy innych podmiotów. Numer wpisany do wykazu nie będzie służył do inicjowania połączenia. Oszust, próbując wykorzystać numer wpisany do wykazu, nie osiągnie swojego celu, ponieważ połączenie to zostanie od razu zablokowane. Rozwiązanie to zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo konsumentów. 

Przeczytaj także: Nowy Komendant Główny Policji >>

Kolejnym etapem wdrożenia ustawy będzie podłączenie się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS – na to przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący usługi SMS mają czas do 16 kwietnia 2024 roku. Blokowane będą wiadomości SMS, które są zgodne ze wzorcem fałszywej wiadomości – taka wiadomość nie dotrze do adresata. 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji