Artemis dba o bezpieczeństwo internetu

Grafika: CERT Polska

W marcu 2024 roku rozwijany przez zespół CERT Polska program Artemis wykrył ponad 200 tysięcy luk i błędnych konfiguracji stron internetowych publicznych instytucji w Polsce. Łącznie za pomocą programu przeskanowanych zostało ponad 460 tysięcy domen i subdomen.

Jak działa Artemis?

Program Artemis całkowicie za darmo bada strony udostępnione w internecie w poszukiwaniu luk bezpieczeństwa i błędów konfiguracyjnych.

Wśród witryn przeskanowanych automatycznie dzięki narzędziu wdrożonemu i rozwijanemu w CERT Polska znajdują się m.in. domeny przedszkoli, szkół, uczelni wyższych, placówek służby zdrowia, banków czy jednostek samorządu terytorialnego.

Przeczytaj także: CERT Polska współtworzy bazę CVE >>

Badanie nie obciąża systemów skanowanych instytucji, a uzyskane wyniki ujawniane są wyłącznie ich administratorom, dzięki czemu zyskują oni bezcenną wiedzę na temat wykrytych podatności i mogą wykorzystać ją do poprawy bezpieczeństwa systemów.

W ramach ponownych testów zespół CERT Polska sprawdza, czy zostały wdrożone niezbędne poprawki. W przypadku zagrożeń ocenianych jako wysokie i po wykryciu, że niezbędne poprawki nie zostały wprowadzone, eksperci CERT Polska dodatkowo kontaktują się z daną instytucją telefonicznie.

Źródło: CERT Polska