Operacja CBZC wymierzona w zagrożenia czekające na dzieci w internecie

Zdjęcie: CBZC

W dniach od 22 do 30 października 2023 roku w ramach operacji pk. „Carlos” ponad 400 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na terenie całego kraju zatrzymało 64 osoby w wieku od 21 do 73 lat podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie nielegalnych treści.

Zatrzymano ponad sto osób

Operacja „Carlos” to już trzecia operacja CBZC wymierzona w przestępczość o podłożu seksualnym. Głównym celem działań funkcjonariuszy jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci korzystających z internetu, które często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń.

Do tej pory łącznie zatrzymano 157 osób z czego 63 zostały tymczasowo aresztowane, a w wyniku przeprowadzonych 275 przeszukań zabezpieczono ponad pół miliona plików z nielegalnymi treściami. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty karne dotyczące posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. Wobec 33 zatrzymanych osób sądy zdecydowały o tymczasowych aresztach.

Przeczytaj także: Przestępca internetowy zatrzymany przez CBZC >>

Działania na poziomie procesowym były ściśle koordynowane z Departamentem do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami w całym kraju. Policjanci współpracowali także z Europolem oraz amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Źródło: CBZC