Policja ostrzega przed spoofingiem

Zdjęcie: Policja

Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Policję lub np. pracowników banku. Należy zachować szczególną ostrożnosć ponieważ umery telefonów znajdujące się na stronach internetowych Policji i innych instytucji mogą być wykorzystywane przez przestępców w oszustwie zwanym spoofingiem.

Czym jest spoofing i jak się przed nim bronić?

Spoofing to metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi odbierający na wyświetlaczu swojego telefonu. Technologie pozwalają na to, że dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące.

Nowoczesne technologie wykorzystywane przez sprawców umożliwiają wyświetlanie na telefonie numeru np. policyjnego lub innej instytucji jako numeru dzwoniącego. Jest to bardzo mylące i może prowadzić do utraty czujności.

Przeczytaj także: Operacja CBZC wymierzona w zagrożenia czekające na dzieci w internecie >>

Policja apeluje aby w trakcie rozmów z nieznajomymi kierować się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Nie podawać żadnych danych osobowych oraz kodów autoryzacyjnych, w przypadku kiedy to ktoś do nas dzwoni i to niezależnie z jakiego numeru, ani za kogo się podaje. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Źródło: Policja