Oszust internetowy zatrzymany przez CBZC

Zdjęcie: CBZC

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach CBZC, zatrzymali 29-letniego mężczyznę poszukiwanego przez 27 jednostek Policji w całym kraju. Zatrzymany mężczyzna podejrzany jest o popełnienie szeregu oszustw internetowych poprzez przejmowanie kont społecznościowych i wyłudzanie kodów szybkich płatności oraz zaciąganie kredytów.

64 zarzuty dotyczące oszustw komputerowych

Przestępczy proceder zatrzymanego polegał między innymi na zamieszczaniu w mediach społecznościowych fałszywych wpisów, które miały nakłaniać użytkowników do kliknięcia w załączony link i podania poufnych danych. W ten sposób mężczyzna przejmował konta i profile użytkowników, a w dalszej kolejności rozsyłał prośby o przesyłanie kodów szybkich płatności.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna działał od 2019 r. do chwili obecnej. 29-latek stworzył sobie w ten sposób warunki do popełniania wielu przestępstw, których wykrycie było istotnie utrudnione. Tak uzyskane środki finansowe przeznaczał między innymi na zakup kryptowalut.

Zatrzymany był poszukiwany przez 27 jednostek policji w kraju w związku z popełnionymi przestępstwami oszustw internetowych. Przez 4 lata ukrywania się przed organami ścigania, posługiwał się sfałszowanymi dokumentami. Zostały one zabezpieczone przez policjantów CBZC w dniu realizacji.

Przeczytaj także: Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się oszustwami w sieci rozbita przez CBZC >>

Podczas zatrzymania od mężczyzny zabezpieczony został sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne, które będą poddane dalszej szczegółowej analizie.

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie usłyszał 64 zarzuty dotyczące oszustw komputerowych z wykorzystaniem metody szybkiej płatności kodem, usiłowania oszustw, a w szczególności zaciąganie kredytów na inne instytucje przy wykorzystaniu fałszywych dokumentów.

Sąd Rejonowy w Kielcach przychylił sie do wniosku prokuratury o utrzymanie tymczasowego aresztowania, uprzednio zastosowanego na okres 3 miesięcy celem poszukiwania podejrzanego listem gończym. Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: CBZC