Kolejny cios w siatkę szpiegowską!

Funkcjonariusze ABW. Zdjęcie: Gov.pl

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali szesnastą osobę, która na terenie Polski miała brać udział w działaniach siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji.

Zatrzymany mężczyzna to 39-letni obywatel Republiki Białorusi Mikhail A. Z ustaleń służb wynika że zatrzymany w latach 2008-2010 pracował w Moskwie, później przeniósł się do Sankt Petersburga. W Rosji odbył karę sześciu lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna utrzymywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, z którymi spotykał się w Sankt Petersburgu i na Krymie. Po przyjeździe do Polski w 2021 roku nawiązał on kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej.

Na czym polegały zadania zatrzymanego szpiega?

Z uzyskanych informacji wynika, że zatrzymany wykonywał zadania wymierzone w bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej, polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej, w tym obszarów i obiektów militarnych oraz portów morskich, a także prowadzenie działań propagandowych. Za wykonywane zadania otrzymywał on systematyczne wynagrodzenie.

Szesnasty szpieg za kratkami

Śledztwo prowadzone przez ABW nadzoruje lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Dotychczas ABW zatrzymało pietnaście osób działających w sabotażowo-dywersyjnej siatce szpiegowskiej. Wszystie te osoby zostały aresztowane.

Działania siatki w Polsce miały polegać na rozpoznawaniu na terenie Polski obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowaniu i dokumentowaniu transportów z pomocą militarną i humanitarną dla Ukrainy.

Przeczytaj także: Kolejny szpieg zatrzymany przez ABW >>

Grupa miała też prowadzić przygotowania do wykolejenia pociągów wiozących pomoc dla Ukrainy oraz prowadzić działalność propagandową mającą na celu podburzanie w Polsce nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu oraz przeciwko udzielaniu pomocy Ukrainie przez Polskę. 

Jak informuje ABW sprawa działającej na terenie naszego kraju siatki szpiegowskiej jest dynamiczna i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: ABW