Kolejny szpieg zatrzymany przez ABW

Zdjecie: ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali piętnastą osobę należącą do siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji. Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z prowadzeniem działalności szpiegowskiej.

Zatrzymany prowadził obserwację infrastruktury krytycznej

Śledczy ustalili, że mężczyzna przyjechał do Polski w 2019 r., nawiązał kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej, a za realizację skierowanych przeciw RP zadań, polegających m.in. na prowadzeniu obserwacji infrastruktury krytycznej – obiektów militarnych i portów morskich – otrzymywał systematyczne wynagrodzenie.

Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 23 czerwca br. mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnione czyny grozi mu kara 10 lat pozbawienia wolności.

Piętnasty członek siatki szpiegowskiej

Obywatel Ukrainy zatrzymany przez ABW należał do siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Członkowie grupy pochodzący zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Przeczytaj także: Akcja ABW na lotnisku Poznań-Ławica >>

Prowadzona przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. ABW kontynuuje intensywne działania mające na celu ustalenie szczegółów dotyczących aktywności siatki szpiegowskiej oraz wykrycie wszystkich powiązanych z nią osób.

Źródło: ABW