Polscy policjanci pomagają turystom w Chorwacji

Zdjęcie: Policja

Od 3 lipca 2023 roku polscy policjanci pełnią służbę na chorwackim wybrzeżu Adriatyku pomagając polskim turystom, którzy jak każdego roku licznie odpoczywają w Chorwacji.

Projekt „Miejsce Bezpiecznej Turystyki”

Polscy policjanci prowadzą działania w sezonie wakacyjnym na terenie Chorwacji od kilkunastu lat, w ramach międzynarodowego projektu „Miejsce Bezpiecznej Turystyki”. W projekcie uczestniczą policjanci z kilkunastu krajów z całego świata.

Przez te kilkanaście lat liczba polskich policjantów delegowanych w sezonie wakacyjnym do pełnienia służby na terenie samej tylko Chorwacji zbliża się już do setki.

Misja polskich policjantów w Chorwacji, która koordynowana jest przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zakończy się 31 sierpnia.

Jakie zadania wykonują polscy policjanci w Chorwacji?

Służba polskich policjantów polega na asystowaniu funkcjonariuszom Policji chorwackiej w wykonywaniu zadań – głównie o charakterze patrolowo-interwencyjnym.

W ramach tej służby dokonywane są kontrole dokumentów kierowców i ich pojazdów, kontrole trzeźwości uczestników ruchu drogowego, kierowanie ruchem kołowym w miejscach, w których dochodziło do kolizji i wypadków drogowych.

Przeczytaj także: Potrzebna krew dla rannej policjantki >>

Polskich policjantów można spotkać nie tylko w patrolach pieszych i zmotoryzowanych, ale również na rowerach, łodziach, czy nawet statkach powietrznych.

Policjanci pełnią służbę również w tzw. Info Punktach, gdzie propaguje się bezpieczny wypoczynek i przekazuje turystom niezbędne informacje pozwalające uniknąć wypadku podczas urlopu. Najczęściej dotyczy to zasad bezpieczeństwa w trakcie uprawiania sportów wodnych, nurkowania, snorkelingu. 

Źródło: Policja