Akcja ABW na lotnisku Poznań-Ławica

Zdjęcie: ABW

Funkcjonariusze ABW zatrzymali na lotnisku Poznań-Ławica Szymona B. podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która w okresie od lutego 2012 r. do grudnia 2015 r. wyłudziła dotacje unijne i podatek VAT w kwocie ponad 25,5 milionów złotych.

Zatrzymany wcześniej ukrywał się na terytorium Dominikany

Do zatrzymania doszło 6 czerwca 2023 r. Podejrzany był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, a także był ścigany w skali międzynarodowej czerwoną notą Interpolu. Na podstawie decyzji organów Republiki Dominikany Szymon B. został wydalony na terytorium Polski w trybie uproszczonej procedury deportacyjnej.

Został przekazany w eskorcie funkcjonariuszy dominikańskiego biura Interpolu funkcjonariuszom ABW, a następnie osadzony w Areszcie Śledczym w Poznaniu.

Przeczytaj także: Zmiany w kierownictwie CBA i ABW >>

Śledztwo prowadziła Delegatura ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Zarzuty przedstawiono dotychczas 18 podejrzanym. Postępowanie zakończono skierowaniem 20 października 2022 r. do Sądu Okręgowego w Poznaniu aktu oskarżenia wobec 17 podejrzanych. Natomiast sprawa Szymona B. została wyłączona do odrębnego postępowania i zawieszona z uwagi na jego ukrywanie się na terytorium Republiki Dominikany.

Powyższe czynności były możliwe dzięki ścisłej współpracy funkcjonariuszy poznańskiej Delegatury ABW oraz Samodzielnej Sekcji Poszukiwawczej Departamentu Postępowań Karnych ABW, Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji oraz Biura Interpolu w Santo Domingo.

Źródło: ABW