CyberSec Forum 2023

Zdjęcie: DKWOC

Forum CYBERSEC jest kluczowym wydarzeniem poświęconym cyberbezpieczeństwu w Europie i jedynym takim na świecie. Motywem przewodnim konferencji w 2023 roku było hasło: naszym działaniom w roku 2023 przyświecać będzie hasło PARTNERSHIPS FOR CYBER RESILIENCE.

X edycja CyberSec Forum

Ponad 1200 osób odwiedziło tegoroczną edycję Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa. Podczas konferencji po raz kolejny została wręczona również nagroda SYBERCEC AWARD 2023. Jest ona przyznawana czołowym osobowościom i twórcom trendów, którzy podkreślają strategiczne znaczenie cyberbezpieczeństwa jako elementu bezpieczeństwa narodowego, społecznego i gospodarczego.

W tym roku otrzymał ją Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Doceniony został m.in. jego wkład w budowę Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Podczas dwóch dni CyberSec forum odbyło się kilkadziesiąt paneli tematycznych z udziałem ponad 110 prelegentów. W jednym z paneli o nazwie – „Cyber operations in war: lessons from Ukraine” wziął udział gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Jego interlokutorami byli gen. bryg. Krzysztof Kociuba z NATO, gen. bryg. Oleksandr Poti z Ukrainy, pan Robert Kośla z Microsoftu i Monica Kaminska z Institute of Security and Global Affairs at Leiden University.

Przeczytaj także: Ćwiczenie CWIX-23 >>

Podczas dyskusji omówiona została kwestia cyberbezpieczeństwa Ukrainy i aktywności rosyjskich grup APT w przeddzień wybuchu wojny na Ukrainie i w trakcie jej prowadzenia.

W trakcie Forum odbył się również 24 godzinne zawody CTF. Do kwalifikacji przystąpiło 140 drużyn, najlepsi przyjechali do Katowic. Po 24 godzinach zmagań podczas 18 wyzwań, pierwsze miejsce zajęła drużyna międzynarodowa, na podium stanęły również dwie polskie drużyny.

Źródło: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni