Ćwiczenie CWIX-23

Zdjęcie: DKWOC

Na terenie JFTC Bydgoszcz oficjalnie ruszył największy “poligon interoperacyjności” ćwiczenie CWIX-23 (Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation, eXamination eXercise). W tegorocznej edycji bierze udział ponad 1800 uczestników z 38 krajów oraz 5 krajów w roli obserwatora.

W ćwiczeniach uczestniczą przedstawiciele wojska i przemysłu

Wśród uczestnków ćwiczenia CWIX-23 znaleźli się zarówno przedstawiciele wojska jak i przemysłu, gdyż celem ćwiczenia jest zwiększenie niezawodności i poprawa interoperacyjności obecnych i przyszłych systemów C2 jeszcze przed ich wdrożeniem i operacyjnym wykorzystaniem.

Wyniki testów prowadzonych w interdyscyplinarnych zespołach inżynierów i żołnierzy dają możliwość redukcji kosztów związanych z interoperacyjnością przy jednoczesnym spełnieniu wymagań przyszłych użytkowników operacyjnych i zapewnieniu zgodności usług i serwisów z obecnymi i przyszłymi specyfikacjami FMN (Federated Mission Network).

Jednocześnie wspólna praca przemysłu i użytkowników operacyjnych daje unikalną możliwość zrozumieniu wymagań i oczekiwań przyszłych użytkowników w kontekście współczesnego wielodomenowego pola walki.

Przeczytaj także: Konferencja z obszaru Walki Elektronicznej w Legionowie >>

Polska na ćwiczeniach CWIX

Polska uczestniczy w ćwiczeniu od 2002 roku, a w obecnej edycji testujemy wraz z przedstawicielami polskich firm sektora obronnego 21 rozwiązań w 17 obszarach zainteresowań. Dodatkowo, Polska jako państwo gospodarz zapewnia wsparcie dla organizatora ćwiczenia (ACT – Alliance Command Transformation) oraz zespół CIAT dla wszystkich ćwiczących.

Realizacja tak ogromnego przedsięwzięcia to efekt wspólnego wysiłku Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz zaangażowania żołnierzy wielu jednostek i inżynierów z firm sektora obronnego.

Źródło: DKWOC