Akty oskarżenia za oszustwa internetowe

Zdjęcie: CBŚP

Aktem oskarżenia wobec 14 osób zakończyło się śledztwo prowadzone przez CBŚP i Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. W wystosowanym akcie oskarżenia znalazły się m.in. oszustwa internetowe i pranie pieniędzy.

Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności

Kilkuletnie czynności w śledztwie doprowadziły do ustalenia sposobu działania i członków zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń policjantów z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Gdańsku wynika, że członkowie gangu za  pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych oferowali nieistniejący sprzęt elektroniczny oraz AGD. 

Uzyskane z przestępstw pieniądze były „prane” za pośrednictwem rachunków bankowych założonych na osoby trzecie, tzw. „słupy” oraz na giełdach kryptowalut. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że oskarżeni mogli dopuścić się przestępstw na szkodę ponad 5500 pokrzywdzonych, a łączna wysokość szkody wyniosła prawie 4,3 miliona złotych. W wyniku intensywnych czynności procesowych w ramach śledztwa zabezpieczono ponad 920 tys. zł stanowiące dowód rzeczowy w sprawie.

Przeczytaj także: Akcja ABW na lotnisku Poznań-Ławica >>

Aktem oskarżenia objęto 14 osób, głównie mieszkańców Trójmiasta i okolic. Zarzuty dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw za pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych i prania pieniędzy pochodzących z tych przestępstw na rachunkach bankowych założonych na tzw. słupy oraz na giełdach kryptowalut.

Oskarżonym zarzucono także posiadanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających. Zarzuty dotyczą również posiadania treści pornograficznych, włamania na rachunek bankowy i kradzieży z niego środków, oszustw na szkodę operatorów telefonii komórkowych, jak i utrudniania czynności służbowych prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji.

Źródło: CBŚP