Cyberbezpieczne wakacje 2023

Grafika: NASK

Ekspertki NASK z Zespołu Projektów Informacyjno-Popularyzatorskich przygotowały specjalny, darmowy poradnik poświęcony przeciwdziałaniu wakacyjnym cyberzagrożeniom. Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023” omawia zagrożenia cyfrowe, jakie pojawiają się szczególnie w trakcie wakacji, ale obejmuje on także istotny okres przygotowań do urlopu. 

O czym przeczytamy w poradniku?

W pierwszej części poradnika poruszane są sposoby rozpoznawania i unikania fałszywych biur podróży, fałszywych sklepów internetowych czy oszustw biletowych.

W kolejnych częściach poradnika ekspertki NASK doradzają, w jaki sposób bezpiecznie płacić w czasie wakacji (karty płatnicze, płatności online) oraz jak przygotować i bezpiecznie użytkować sprzęt elektroniczny, który ze sobą zabieramy.

Co ważne, autorki poradnika nie ograniczyły się jedynie do kwestii związanych z wypoczynkiem, płatnościami czy podróżowaniem, ponieważ wakacje to także okres, w którym częściej występują inne cyberzagrożenia. Dotyczy to przede wszystkim ochrony własnego wizerunku, wrażliwych danych oraz ryzyka wynikającego z relacji (często wyłącznie w świecie internetu lub też na pograniczu obszaru cyfrowego i świata realnego) z nowopoznanymi osobami.

Przeczytaj także: Infrastruktura krytyczna w wymagających czasach. Głosy ekspertów i specjalistów >>

Ostatnia część poradnika wprost ostrzega przez zagrożeniami takimi, jak fałszywe oferty pracy, przemyt i pranie brudnych pieniędzy, a także fałszywe inwestycje i reklamy.

Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023” dostępny jest za darmo i dla wszystkich tutaj – link do ściągnięcia poradnika.

Źródło: NASK