Polscy strażacy wrócili z Grecji

Polscy strażacy w Grecji. Foto. Gov.pl

W środę 2 sierpnia 2023 roku moduł GFFFV w pełnym składzie tj. 149 strażaków i 49 samochodów powrócił do kraju po zakończonej akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji. 

Walka z żywiołem na przedmieściach Aten

W związku z pożarami lasów w Grecji wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci tzw. modułów GFFFV.

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim zdecydowali o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. 18 lipca wieczorem rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy.

Strażacy wyruszyli z pomocą do Grecji w środę 19 lipca 2023 roku. W skład modułu GFFFV, który prowadził działania w rejonie Attyki, weszły siły i środki z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP.

Przeczytaj także: Kolejne zbiorniki „Bambi Bucket” trafiły do PSP >>

Polacy przez dwa tygodnie wzięli udział w 30 akcjach w temperaturach przekraczających 45 stopni Celsjusza, przy podmuchach wiatru osiągających chwilami prędkość 100 km/h.

W tak ekstremalnych warunkach nawet mała iskra niemal natychmiast stawała się początkiem ogromnego pożaru. Pomimo tak nie sprzyjających warunków polskim strażakom pracującym systemach zmianowych np. 6 godzin pracy na 6 godzin odpoczynku lub 12 godzin pracy i 24 godziny odpoczynku udało się zatrzymać ogień na przedmieściach Aten. Po powrocie do kraju strażacy udali się do swoich domów na urlopy nagrodowe.

Źródło: Gov.pl