Kolejne zbiorniki „Bambi Bucket” trafiły do PSP

Zdjęcie: gov.pl

Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego poziomu „S” otrzymały na swoje wyposażenie cztery zbiorniki typu „Bambi bucket”. Otrzymane przez PSP zbiorniki umożliwią Straży Pożarnej skuteczne prowadzenie działań gaśniczych z wykorzystaniem śmigłowców.

Trzy zbiorniki o pojemności 820 l oraz 1 zbiornik o pojemności 680 l wzmocnią wyposażenie PSP w zakresie działań gaśniczych z powietrza, prowadzonych razem z posiadającymi statki powietrzne służbami i instytucjami, z którymi współpracuje PSP. Zbiorniki wraz z wyposażeniem i przyczepkami transportowymi trafią na wyposażenie SGRW we Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie oraz Rumii.

Czym są zbiorniki Bambi bucket i jaka jest ich rola?

Zbiorniki te kształtem przypominają wiadro wykonane z wodoszczelnej tkaniny, które podwiesza się pod śmigłowcem na specjalnym haku do przenoszenia ciężkich ładunków.

Przeczytaj także: Polscy strażacy pomogą w gaszeniu pożarów w Grecji >>

Aby napełnić Bambi Bucket, zanurza się go w zbiorniku wodnym o odpowiedniej głębokości, na przykład w jeziorze lub rzece. Do zrzutu wody służy zawór zamykający dno pojemnika. Zbiorniki Bambi Bucket umożliwiają gaszenie rozległych pożarów oraz prowadzenie akcji na dużych, trudno dostępnych terenach.

Gdzie do tej pory PSP wykorzystywała zbiorniki typu Bambi?

Najważniejsze dotychczasowe działania prowadzone przez PSP we współpracy z Policją, gdzie wykorzystywano zbiorniki Bambi:
– Turcja (sierpień 2021) – w trakcie 7 dni działań wykonano 214 zrzutów wody  (razem ok. 642 tony). Pożar obejmował obszary górzyste o różnym stopniu zalesienia. 
– Republika Czeska (lipiec 2022) – w trakcie 5 dni działań wykonano 489 zrzutów wody, (razem ok. 1467 ton). Pożar obejmował ok 300 ha obszarów górzystych na terenie parku narodowego.
– otulina Biebrzańskiego Parku Narodowego (czerwiec 2023) – podczas jednodniowych działań wykonano 22 zrzuty na palące się nieużytki i torfowiska.

Źródło: gov.pl