Kolejne dostawy broni dla Straży Granicznej

Foto. Straż Graniczna

Straż Graniczna otrzymała kolejne dostawy karabinków HK 416 oraz pistoletów maszynowych HK MP5. Funkcjonariusze z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej otrzymają łącznie 335 kompletów obu rodzajów broni produkowanej przez niemieckie przedsiębiorstwo Heckler & Koch GmbH.

Broń firmy Heckler & Koch w Straży Granicznej

Posiadanie tego rodzaju broni przez funkcjonariuszy z WZD SG umożliwi efektywne działanie formacji w sytuacjach kryzysowych. Ponieważ zarówno żołnierze, jak i funkcjonariusze z WZD SG zostaną wyszkoleni z obsługi tej samej broni, będą mogli (w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych) skutecznie współdziałać.

Ponadto nie bez znaczenia jest tez fakt, że pododdziały kontrterrorystyczne Policji, z którymi WZD prowadzi wspólne działania w ramach zwalczania fizycznego terroryzmu, są również wyposażone w broń firmy HK (pistolety maszynowe oraz karabinki).

To kolejny z argumentów przemawiających za wyposażeniem jednostek specjalnych Straży Granicznej we wspomnianą broń w celu umożliwienia skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych.

HK-416 i HK MP5

HK-416 to wysokiej klasy karabinki używane przez armie na całym świecie oraz jednostki policyjne i specjalne. Ich główne zalety to wysoka niezawodność i szybkostrzelność w trudnych warunkach działania (zarówno z tłumikiem jak i bez niego) również przy wykorzystaniu różnych odmian i pochodzenia amunicji. Do funkcjonariuszy SG trafiło kolejnych 160 kompletów HK 416.

Przeczytaj także: Straż Graniczna wyposażona w nowe karabinki GROT >>

Pistolet maszynowy HK MP5 jest natomiast używany przez najlepsze jednostki specjalne na całym świecie. Broń zdobyła sobie dobrą reputację ze względu na celność, niezawodność, ale też wysoką jakość jej wykonania.

HK MP5 można wyposażać w różne kolby, chwyty i selektory ognia. Do dziś, mimo powstawania wciąż nowych konstrukcji, HK MP5 wciąż jest wykorzystywany przez jednostki specjalne i kontrterrorystyczne na świecie. Od stycznia br. na wyposażenie funkcjonariuszy z WZD SG weszło 175 kompletów HK MP5.

Źródło: Straż Graniczna