Czy powstanie państwowy lider segmentu ochrony i bezpieczeństwa?

Zdjęcie: Polski Holding Obronny

Spółka Wsparcie Grupa Tauron spółka z o.o. (WGT) jest kolejnym podmiotem, który dołączył do grupy Polskiego Holdingu Obronnego. 30 grudnia 2022 r. w Warszawie podpisano dokumenty potwierdzające konsolidację obu spółek. Przejęcie przez Holding pakietu 100% udziałów WGT stanowi kolejny krok na drodze do utworzenia państwowego lidera segmentu ochrony i bezpieczeństwa.

Trwająca w Ukrainie wojna rezonuje nie tylko na gospodarki, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo państw europejskich. Trudne czasy wymagają zdecydowanych działań, mogących zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne oraz militarne. Polski Holding Obronny wychodząc naprzeciw tym potrzebom, kilka tygodni temu rozpoczął konsolidację krajowego sektora bezpieczeństwa. W pierwszym etapie PHO przejął RR Security oraz Agencję Ochrony Osób i Mienia „REFLEX”.

30 grudnia w Warszawie sfinalizowano kolejną akwizycję, która przyczyni się do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej kraju. Prezes PHO – Artur Gocel oraz prezes Tauron Dystrybucja – Radosław Pobol, podpisali dokumenty potwierdzające wejście spółki Wsparcie Grupa Tauron w struktury Polskiego Holdingu Obronnego.

„To ważny dzień. Dołączenie spółki Wsparcie Grupa Tauron do grupy Polskiego Holdingu Obronnego pozwoli w sposób istotny podnieść realizowane standardy bezpieczeństwa dla obiektów  strategicznym znaczeniu dla Rzeczypospolitej Polskiej – mówi Artur Gocel, prezes zarządu Polskiego Holdingu Obronnego. – Wykonaliśmy istotny krok na ścieżce budowy narodowego podmiotu zajmującego się bezpieczeństwem i ochroną infrastruktury krytycznej.

Po tej transakcji, potencjał całej Grupy Polskiego Holdingu Obronnego przekroczył już 2 mld zł. Ale połączenie to nie tylko zwiększenie aktywów, to przede wszystkim zwiększenie potencjału kadrowego. W tym miejscu chcę z całego serca podziękować managerom, kadrze zarządzającej i pracownikom całej Grupy Tauron, którzy w tych wielomiesięcznych negocjacjach i przygotowaniach transakcji stanęli na najwyższym poziomie.

Pracownicy Wsparcia Grupy Tauron wnoszą do całego Holdingu, istotną wartość, którą jest znajomość branży i pełen profesjonalizm. Mam nadzieję. że ta transakcja nie jest ostatnią, zamierzamy dalej poszukiwać podmiotów z którymi moglibyśmy integrować działania celem osiągnięcia efektu synergii. Cały czas zamierzamy również dalej rozwijać się poprzez zwiększanie zatrudnienia i podnoszenie kompetencji naszej wysoko wykwalikowanej kadry” – dodaje prezes PHO.

Przeczytaj także: Policja wprowadza nowe legitymacje zabezpieczone przed fałszerstwem >>

Prezes Radosław Pobol podkreślił natomiast, że podpisany dokument niesie korzyści dla pracowników WGT. „Podpisanie tej umowy było poprzedzone wielomiesięcznymi spotkaniami i rozmowami, dzięki temu zostało wynegocjowane porozumienie ze stroną społeczną. Tutaj chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu prezesowi oraz jego służbom oraz naszym służbom, za tak przygotowaną umowę. Zależało nam, żeby nasze służby ochrony trafiły do Polskiego Holdingu Obronnego. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, która się dzieje, infrastruktura krytyczna musi być w dobrych rękach i cieszymy się z tego bardzo”.

Wsparcie Grupa TAURON sp. z o.o. zajmuje się działalnością w zakresie ochrony osób i mienia. Spółka składa się z 6 centrów zlokalizowanych w południowej Polsce, realizujących usługę ochrony osób i mienia dla podmiotów Grupy TAURON oraz klienta zewnętrznego.

Polski Holding Obronny działa w segmencie obronności i ochrony, jest jednym z największych udziałowców narodowego koncernu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Przejęcie WGT pozwoliło na pozyskanie nowych klientów branżowych. Portfolio PHO rozszerzyło się o usługi całkowicie nowej branży. Teraz ochroną objęte zostały obiekty infrastruktury krytycznej, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. W grupie Polskiego Holdingu Obronnego na straży bezpieczeństwa stoi ponad 3,5 tys. pracowników ochrony.

Źródło: Polski Holding Obronny