ABW bada przyczyny epidemii w Rzeszowie

Zdjęcie: ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę zbiorowego zakażenia bakterią legionelli w Rzeszowie i okolicach. Funkcjonariusze ABW są w mieście, sprawdzają między innymi działania lokalnych wodociągów.

Epidemia Legionelli w Rzeszowie

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią legionelli w Rzeszowie sanepid otrzymał w czwartek 17 sierpnia. Do dnia dzisiejszego według danych sanepidu legionellę potwierdzono już u 113 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Zmarło siedem osób z potwierdzonym zakażeniem. Były to osoby obciążone chorobami współistniejącymi w wieku od 64 do 95 lat.

Najwięcej osób, u których potwierdzono zakażenie Legionellą powodującą legionellozę, czyli ostre zapalenie płuc, to mieszkańcy Rzeszowa – 78. Powiatu rzeszowskiego – 23, powiatu ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego po – 3, dwóch w pow. łańcuckim oraz po jednym przypadku z powiatów: niżańskiego, stalowowolskiego przemyskiego i przeworskiego.

W ramach działania prewencyjnego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło płukanie sieci wodociągowej. Do wody wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle.

Funkcjonariusze ABW w Rzeszowie

Działania funkcjonariuszy ABW podyktowane są tym, że legionelloza pojawiła się w ważnym strategicznie regionie Polski, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie.

Przeczytaj także: ABW udaremniła atak terrorystyczny >>

Na Podkarpaciu znajduje bowiem się główna baza przerzutowa sprzętu wojskowego dla Ukraińców, a także ważne centrum pomocy wojennym uciekinierom. Funkcjonariusze ABW sprawdzają między innymi działania lokalnych wodociągów.

Czym jest bakteria Legionella?

Bakterie Legionelli licznie występują w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy ją w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody a także w glebie. Przeprowadzane badania wykazały, że bakteria występuje w 12-70% systemach dystrybucji wody. 

Źródłem zakażenia pałeczkami Legionella w obiektach mogą być:  instalacje ciepłej wody, instalacje klimatyzacyjne, ale także nawilżacze powietrza, baseny, sitka prysznicowe, zawory czerpalne, wieże chłodnicze, myjnie, turbiny dentystyczne, urządzenia do wspomagania oddychania, dializatory itp.

Źródło: ABW