Polska na szóstym miejscu w The Cyber Defense Index

Grafika: NASK

Polska znalazła się na 6. miejscu w rankingu dotyczącym cyberbezpieczeństwa The Cyber Defense Index 2022/23 opublikowanym przez magazyn „MIT Technology Review”.

Ranking The Cyber Defense Index

The Cyber Defense Index to globalne zestawienie 20 największych gospodarek świata (głównie członków forum G20, z wyłączeniem Rosji i włączeniem Polski), w którym brane są pod uwagę zasoby w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

W rankingu oceniane jest m.in., w jakim stopniu poszczególne państwa wdrożyły praktyki zapobiegania cyberatakom i na ile lokalne regulacje wspierają działania w tym zakresie.

Dane pochodzą w dużej mierze z zasobów instytucji międzynarodowych i globalnej ankiety przeprowadzonej wśród kadry kierowniczej odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo w swoich organizacjach.

W ocenie poziomu cyberbezpieczeństwa uwzględnione zostały cztery aspekty: infrastruktura krytyczna, zasoby cyberbezpieczeństwa, zdolności organizacyjne oraz regulacje i otoczenie prawne w tym obszarze.

Przeczytaj także: Odporni na dezinformację >>

Polska otrzymała w tym rankingu całościową ocenę 6,91, przy czym najwyżej oceniono jej zasoby cyberbezpieczeństwa – na 7,34 punktu. Najlepszym wynikiem pochwalić może się Australia, której The Cyber Defense Index 2022/23 oceniany jest na 7,83 punktu. Zaraz za nią znalazły się Holandia (7,61) i Korea Południowa (7,41)

Źródło: NASK