Zmiany w NASK

Grafika: NASK

Minister Krzysztof Gawkowski powołał nowego dyrektora Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Szefem NASK po przeszło trzech latach urzędowania przestaje być Wojciech Pawlak. Jego następcą zostaje dr Radosław Nielek.

Kim jest nowy dyrektor NASK?

Dr Radosław Nielek od piętnastu lat jest wykładowcą akademickim w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Od początku 2020 roku pełni też funkcję stałego doradcy sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

W ostatnich latach nowy szef NASK był też dyrektorem ds. badań i rozwoju w firmie Mudita, odpowiadającej m.in. za stworzenie projektu polskiego telefonu. Następca Wojciecha Pawlaka jest też współodpowiedzialny za powstanie firmy Vooom, znanej z aplikacji mobilnej ułatwiającej poruszanie się po mieście.

Czym zajmuje się NASK?

NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni.

Przeczytaj także: Współpraca NASK i CBZC >>

Ważnym elementem działalności NASK jest też edukacja użytkowników oraz promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego, głównie w celu ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami, związanymi z użytkowaniem nowych technologii.

Źródło: NASK