Funkcjonariusze CBA doskonalili swoje umiejętności analityczne podczas trzydniowego specjalistycznego szkolenia pn. „Zaawansowane metody białego wywiadu (OSINT 2)”.
Szkolenie w formie warsztatowej
Była to kontynuacja szkolenia październikowego, jednak tym razem skupiała się na bardziej zaawansowanych metodach pozyskiwania informacji z otwartych źródeł. Dzięki formie warsztatowej uczestnicy mieli okazję od razu testować zdobytą wiedzę w praktyce.
Szkolenie zrealizowano w ramach projektu Wzmocnienie kompetencji organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w obszarze analiz: kryminalnej i strategicznej, wspomagających proces rozpoznawania, zwalczania i zapobiegania korupcji oraz przestępczości gospodarczej”.
Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w obszarze programowym PA20 „Międzynarodowa współpraca policyjna i zwalczanie przestępczości” w Programie „Sprawy wewnętrzne”. Wartość całkowita projektu wynosi 545 292,00 EUR, tj. 2 345 411,00 zł.
Co to jest OSINT?
OSINT (ang. Open Source Intelligence) określany jest również jako biały wywiad. Jest to forma legalnego wywiadu gospodarczego oparta o metodę pozyskiwania informacji z ogólnodostępnych źródeł m.in. takich, jak środki masowego przekazu, social media.
Przeczytaj także: Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak nową szefową CBA >>
OSINT, od wielu lat z sukcesem wykorzystywany jest przez agencje wywiadowcze, policję oraz prywatne firmy specjalizujące się w prowadzeniu wywiadów gospodarczych. Coraz częściej okazuje się użyteczny również w procesie rekonesansu przy planowaniu testów penetracyjnych
Źródło: CBA