30-lecie NASK

Zdjęcie: NASK

Państwowy Instytut Badawczy NASK jest obecnie jednym z trzech głównych ośrodków w Polsce dbających o bezpieczeństwo internetu. Utworzony w 1993 roku jako samodzielna jednostka badawczo-rozwojowa świętuje trzydziestolecie swojego istnienia.

Państwowy Instytut Badawczy NASK

Państwowy Instytut Badawczy NASK nadzorowany jest elementem Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Odpowiada za bezpieczeństwo cybernetyczne zwykłych użytkowników i wybrane obszary państwa, w tym m.in. obszar oświaty i samorządu terytorialnego.

NASK jest jednocześnie zapleczem analitycznym i instytutem naukowo-badawczym, gdzie powstają najnowocześniejsze systemy chroniące sieć przed zagrożeniami.

Przeczytaj także: Zmiany w NASK >>

Naukowcy NASK zajmują się takimi zagadnieniami jak: matematyczne podstawy detekcji, propagacji i tłumienia zagrożeń, technologie monitorowania sieci, systemów i usług cyfrowych, rozproszone systemy cyberbezpieczeństwa, detekcja niebezpiecznych treści.

Częścią instytutu jest m.in. legendarny zespół CERT Polska, skupiający światowej klasy ekspertów od wykrywania i zwalczania przestępczości komputerowej.

Źródło: NASK