Policjanci CBZC w międzynarodowej akcji wymierzonej w przestępczość zorganizowaną

Zdjęcie: CBZC

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach międzynarodowej akcji z organami ścigania w Niemczech i Niderlandach, a także przy wsparciu Eurojustu i Europolu zlikwidowali infrastrukturę służącą do działalności przestępczej poprzez wyłączenie szyfrowanego komunikatora Crypto-Messenger Exclu.

Od kilku tygodni funkcjonariusze CBZC przygotowywali się wspólnie z policjantami niemieckimi do przeprowadzenia międzynarodowej, skoordynowanej operacji mającej na celu likwidację i zajęcie infrastruktury przestępczej znajdującej się na terenie Polski, która była wykorzystywana do szyfrowanej komunikacji pomiędzy członkami zorganizowanych grup przestępczych.

Z uwagi na skomplikowany technicznie sposób zorganizowania struktury informatycznej, realizacja po stronie Polskiej wymagała dużej wiedzy oraz odpowiednich przygotowań.

W piątek 3 lutego, policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z funkcjonariuszami niemieckiej policji oraz przy pomocy pracowników Państwowego Instytutu Badawczego NASK dokonali 6 przeszukań na terenie kraju, a w tym samym czasie równocześnie realizowane były przeszukania na terenie Niemiec, Holandii i Belgii. Jednocześnie na terenie Niemiec udział w realizacji wziął przedstawiciel CBZC odpowiedzialny za koordynację działań.

Policja w Holandii przeprowadziła 79 przeszukań, zatrzymano 42 osoby, ujawniono dwa laboratoria narkotykowe oraz palarnię kokainy, zabezpieczono znaczne ilości narkotyków i ponad 4 mln Euro w gotówce.

Przeczytaj także: Rok funkcjonowania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości >>

Aplikacja używana była do uzgodnień w związku z czynami karalnymi w zakresie handlu narkotykami i bronią palną w znacznych ilościach. Po tej operacji serwis nie jest już dostępny dla użytkowników.

Funkcjonariusze CBZC w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczyli 6 serwerów o pojemności 30 TB, 32 szt. pamięci masowej o poj. 30 TB oraz inny sprzęt wykorzystywany do prowadzenia przestępczej działalności. Dzięki dobrej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Lublinie, która nadzoruje śledztwo i Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej możliwe było sprawne  przeprowadzenie międzynarodowych czynności procesowych.

Źródło: CBZC