WOT ćwiczy ochronę obiektów infrastruktury krytycznej

Kurs ochrony o obrony obiektów. Force protection. Fot. CSzWOT

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbyła się z kolejna edycja kursu „Ochrony i Obrony Obiektów”. W pięciodniowym kursie, wzięło udział kilkunastu Terytorialsów z różnych Brygad z całej Polski.

Kurs Ochrony i Obrony Obiektów to autorskie szkolenie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Bazuje na wiedzy i doświadczeniu instruktorów, którzy w poprzednich latach służby odpowiadali za ochronę obiektów w Iraku i Afganistanie, gdzie zagrożenie atakami na infrastrukturę wojskową było ekstremalnie wysokie.

Żołnierze biorący udział w szkoleniu poddani są sprawdzianowi swoich umiejętności taktycznych, działania pod presją i dynamicznego reagowania na zagrożenia. Jednym z głównych zadań żołnierzy jest taktyczne zaplanowanie obrony obiektu, która umożliwia odparcie potencjalnych zagrożeń i ataków przeciwnika z użyciem różnego rodzaju sprzętu.

Jestem młodym żołnierzem i bardzo chętnie uczestniczę w dodatkowych kursach. Z pewnością, to szkolenie będzie należeć do najciekawszych w jakich dotąd brałem udział. Kurs wymaga od nas ogromnego zaangażowania, pojawia się szeroki zakres wiedzy, który musimy przyswoić, a instruktorzy dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem. Jestem przekonany, że jeżeli podczas mojej służby będą miały miejsce tego rodzaju zagrożenia, niewątpliwie będę potrafił stawić im czoła.” – ocenił żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kurs Ochrony i Obrony Obiektów, czyli tzw. Force Protection, to szkolenie podczas, którego żołnierze występują jako ochrona infrastruktury krytycznej. Są to obiekty, które w przypadku kryzysu bądź wojny podlegają szczególnej ochronie. Terytorialsi uczą się procedur zapobiegających rozpoznaniu, infiltracji, sabotażu oraz działań umożliwiających obronę przed bezpośrednim atakiem. W formie szkolenia przeprowadzono pozoracje walki według różnorodnych scenariuszy zagrożeń, od zatrzymania osób bądź pojazdów, po bezpośredni atak na ośrodek w sytuacji działań militarnych.

Przeczytaj także: HK-416 trafiły do WZD SG >>

Najciekawszym elementem był dla mnie etap pozoracji i scenariuszy. W mojej ocenie były bardzo realistyczne. Chociaż pojawiające się zagadnienia były dla mnie całkowitą nowością, była to doskonała okazja, by spróbować w praktyce nabytych przeze mnie umiejętności i przekuć je w działanie. Dzięki temu szkoleniu będę wiedział jak zachować się w podobnych sytuacjach.” – skomentował żołnierz 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

CSzWOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Źródło: CSzWOT