Ćwiczenia antyterrorystyczne na terenie całej Polski!

Zdjęcie: KGP

W dniach od 17 do 19 kwietnia 2023 roku na terenie całego kraju odbędą się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”. Organizatorem ćwiczeń jest Komenda Główna Policji we współpracy z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Sprawdzenie gotowości służb na atak terrorystyczny z użyciem środków CBRN

Głównym celem organizowanych na terenie całego kraju ćwiczeń jest sprawdzenie oraz doskonalenie umiejętności służb państwowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym.

W Warszawie zostaną przeprowadzone w dwóch epizodach: nr 1 na stacji Stare Bielany oraz epizod nr 2 na stacji Stadion Narodowy.

W związku z ćwiczeniami trzeba przygotować się na wyłączenie I linii metra na odcinku Plac Wilsona – Młociny oraz pominięcia stacji Stadion Narodowy na trasie II linii metra. Warszawski Transport Publiczny oraz Urząd Miasta na bieżąco będą informować o zmianach w organizacji ruchu. Poszczególne epizody ćwiczenia swoim zasięgiem obejmą obszar innych województw.

Scenariusz ćwiczeń owiany tajemnicą

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 są pierwszymi działaniami na tak wielką skalę organizowanymi wspólnie przez Polską policjęFBI.

Dodatkowym utrudnieniem dla służb biorących udział w ćwiczeniach jest fakt iż szczegółowy scenariusz ćwiczeń nie jest znany nawet dowódcom jednostek wojewódzkich.

Przeczytaj także: Czy jesteśmy gotowi na zamach? >>

Epizody poszczególnych ćwiczeń mają być dla nich całkowitym zaskoczeniem mającym dodatkowo podnieść realizm ćwiczonych sytuacji kryzysowych.

Źródło: Policja