Coddiers zwycięzcą NATO TIDE Hackathon

Zdjęcie: DKWOC

To już po raz trzeci największy konkurs projektowo-programistyczny NATO odbył się w Polsce. Zwycięzcą Hakathonu w tym roku została drużyna RCI Bydgoszcz i WAT – Coddiers.

Drużyna, w skład której wchodzą programiści z RCI Bydgoszcz, jednostki podporządkowanej DKWOC i Wojskowej Akademii Technicznej   nie tylko została zwycięzcą całego hakathonu, ale i jednego z zadań, które polegało na opracowaniu koncepcji nawigacji wizualnej małych bezzałogowych statków powietrznych.

W pozostałych zadaniach pierwsze miejsca zajęły zespoły z Ukrainy i z Niderlandów.

DKWOC gospodarzem

Gospodarzem konkursu było Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, jego celem zdefiniowanym przez organizatora, czyli NATO ACT – było opracowanie rozwiązań z zakresu interoperacyjności, które mają napędzać transformację cyfrową w NATO.

Uczestnicy otrzymali trzy zadania, z których mieli wybrać jedno do realizacji. Do zawodów w trwającym pięć dni ćwiczeniu (od 20 do 24 lutego) stanęło ponad 100 osób w 26 zespołach z 15 państw.

Polskę reprezentowało 5 zespołów – swoje drużyny wystawiły DKWOC, Wojskowa Akademia Techniczna (2 zespoły), Akademia Wojsk Lądowych oraz wspólny zespół WAT i RCI Bydgoszcz.

Nasi zawodnicy rywalizowali z ekspertami z Belgii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Indii, Włoch, Litwy, Niderlandów, Norwegii, Rumuni, Hiszpanii, Turcji, USA oraz z Ukrainy, która jest partnerem wydarzenia.

Uczestnikami NATO TIDE Hackathon 2023 są przedstawiciele uczelni, firm, środowiska wojskowego stawiający na nowoczesne rozwiązania i nowatorskie pomysły, które można wcielić w życie w ramach Sojuszu.

Przeczytaj także: Konferencja InSec 2023! >>

Zwycięskie rozwiązania zostaną zaprezentowane podczas wiosennej edycji konferencji TIDE Sprint. Oba te przedsięwzięcia wraz z odbywającymi się w Polsce ćwiczeniami interoperacyjności CWIX (Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation, eXamination, eXercise) wchodzą w skład projektu Interoperability Continuum prowadzonego przez Dowództwo ACT.

Zadania do wyboru

Podczas tegorocznej edycji NATO TIDE Hackathon uczestnicy rywalizowali w ramach trzech zadań:

1) Analytics Dashboard for Interoperability (Pulpit nawigacyjny Analytics dla interoperacyjności): zadanie polegało na sformułowaniu wskaźników i zademonstrowaniu interaktywnego pulpitu nawigacyjnego, który śledzi ulepszenia w zakresie interoperacyjności federacyjnej na podstawie oczyszczonych danych zebranych z poprzednich zdarzeń CWIX w celu zapewnienia wglądu w interoperacyjność do problemów z wieloma domenami.

2) Disinformation Analyser (Narzędzie do analizowania dezinformacji): to zadanie opracowane przez DKWOC polega na przedstawieniu narzędzia do analizy treści, zdolnego do monitorowania kanałów informacyjnych za pomocą mediów społecznościowych i monitorowania komunikatorów; uczestnicy byli zachęcani do wdrożenia Al do analizy kontekstowej języka naturalnego i wykorzstania innych metod używanych w analizie semantycznej.

3) Small UAV Visual Navigation Concept Development (Opracowanie koncepcji nawigacji wizualnej małych bezzałogowych statków powietrznych) opracowane narzędzie miało zapewniać cenne informacje na temat sytuacji operacyjnej i taktycznej.

Po raz trzeci w Polsce

Ten jeden z największych konkursów projektowo – programistycznych na świecie pierwotnie miał odbyć się w Kijowie, jednak w listopadzie zeszłego roku zapadła decyzja by z uwagi na działania wojenne prowadzone w Ukrainie przenieść go do Warszawy i powierzyć jego organizację DKWOC na bazie infrastruktury wojskowej.

To już trzeci raz, kiedy NATO TIDE Hackathon odbył się w Polsce – poprzednio gościliśmy najlepszych programistów na świecie w latach 2016 i 2019. We wcześniejszych edycjach polskie zespoły wielokrotnie zajmowały czołowe lokaty i wygrywały w wybranych przez siebie zadaniach.