Ukraiński cyberatak na Rosję

Zdjęcie: UA SOF

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował o udanym cyberataku na Rosję. W jego wyniku miało dojść do zniszczenia bazy danych centrum hydrometeorologii kosmicznej „Planeta”. Jak podał HUR, zniszczono aż 280 serwerów, ok. 2 miliony gigabajtów danych.

Straty liczone w milionach dolarów

W wyniku ataku ukraińskich hakerów z grupy „BO Team” sparaliżowano największe rosyjskie centrum kosmiczne, dostarczające dane i usługi dla m.in. wojska. Wojsko i służby straciły dostęp do tak strategicznych danych, jak zdjęcia satelitarne, a co za tym idzie informacje meteorologiczne i o stanie przestrzeni kosmicznej oraz sytuacji na froncie. Wartość utraconych przez Rosję zasobów może wynosić co najmniej 10 milionów dolarów.

Wojna w cyberprzestrzeni trwa

Wojna pomiędzy Ukrainą a Rosją nie rozgrywa się tylko w okopach, ale również w cyberprzestrzeni.

Przeczytaj także: Zmiany reguł cyberbezpieczeństwa na terenie UE >>

Oprócz ataków na serwerownię ukraińskim hakerom udało się również m.in. odłączyć od sieci rosyjską stację w Arktyce, gdzie prowadzone są ważne projekty z punktu widzenia branży militarnej, zhakować serwery Federalnej Służby Podatkowej Rosji oraz sparaliżować państwową firmę realizującą kontrakty budowalne dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Źródło: HUR