Szybki internet trafi na obszary białych plam

Grafika: Gov.pl

Zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam. Łącznie 64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie w ramach 187 obszarów. Projekt opiewa na kwotę prawie 9 mld złotych zaś operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania.

Lepszy zasięg internetu

W latach 2014-2023 w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa prowadzono działania, które poprawiły dostęp do internetu szerokopasmowego w obszarach, w których przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dostarczali takich usług.  

Umiejętne inwestowanie funduszy unijnych pozwoliło na zbudowanie sieci, która swoim zasięgiem obejmie ponad 2 mln gospodarstw domowych. Nowe inwestycje finansowane ze środków europejskich i krajowych z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowego i Krajowego Planu Odbudowy są kontynuacją dotychczasowych działań.

Aktualne działania w ramach KPO i FERC to  największa w historii inwestycja w budowę sieci telekomunikacyjnej podzielona na dwie części, dzięki której szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln internetowych białych plam. Żeby sprawniej i szybciej realizować inwestycje, Polskę podzielono na 402 obszary inwestycyjne i dwa nabory:

  • Inwestycji C1.1.1 KPO (który ruszył 4 lipca i trwał do 4 sierpnia br.) 
  • Priorytetu I: Zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego w ramach FERC (wkrótce zostanie uruchomiony). 

Przeczytaj także: Jak nie dać się oszukać w internecie? >>

Całość projektu szacowana jest na ponad 10 mld złotych – to niemal podwojenie kwoty, która od 2015 roku była przeznaczana na działania, których celem jest zwiększenie zasięgu sieci. 

Jednym z dodatkowych kryteriów oceny projektów w ramach naboru wniosków „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”, które premiują wnioskodawców, realizujących na terenie projektu więcej inwestycji własnych, jest deklaracja kwoty inwestycji własnych. 

CPPC rozpoczęło już już proces oceny złożonych wniosków, a już niedługo uruchomiona zostanie kolejna runda inwestycyjna, tym razem w ramach Priorytetu I FERC.

Publiczne środki mają zostać zainwestowane w budowę sieci szybkiego internetu na 152 obszarach (lista obszarów FERC).

Źródło: Gov.pl