15 C
Warszawa
poniedziałek, 23 czerwca, 2025
- Reklama -

Nowe uczelnie niepubliczne pod lupą CBA

W dniu 12 maja 2025 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na terenie woj. wielkopolskiego woj. podkarpackiego oraz woj. mazowieckiego zatrzymali 5 osób, w tym byłych rektorów prywatnych uczelni. Czynności mają związek z wielowątkowym śledztwem w sprawie nieprawidłowości na uczelniach wyższych, w tym przyjmowaniu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów związanych ze studiami.

Zatrzymanie byłych rektorów

Czynności realizowano na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz dzięki współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymali 4 mężczyzn i kobietę.

Wśród zatrzymanych są byli rektorzy uczelni wyższych: „Pedagogium” Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, właściciel prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych w Warszawie, a także dwaj pracownicy akademiccy. Funkcjonariusze przeszukali 13 lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz siedziby uczelni niepublicznych, m.in. w Warszawie, Stalowej Woli, Wołominie.

W działaniach na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego wzięło udział 45 funkcjonariuszy CBA i Straży Granicznej. Zabezpieczono obszerną dokumentację, nośniki pamięci oraz gotówkę. Czynności realizowano na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymani, działając w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, uczestniczyli w przestępczym procederze wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów potwierdzających odbycie i przebieg studiów I i II stopnia, obrony prac licencjackich i magisterskich, protokołów komisji egzaminu dyplomowego oraz studiów podyplomowych na Collegium Humanum, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

W zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 5 do 30 tys. zł, wystawiano fikcyjne dyplomy i zaświadczenia studentom i absolwentom tych uczelni. Zebrany materiał dowodowy wskazuje także, że doszło do podrabiania dokumentacji związanej z odbywaniem studiów w Wyższej Szkole Managerskiej w Legnicy dla ponad 1000 studentów z Ukrainy.

Zarzuty działania w zorganizowanej  grupie przestępczej

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Prokurator postawił im łącznie 30 zarzutów, w tym  m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której działalność polegała na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów oraz przyjmowaniu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów związanych ze studiami, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Przeczytaj także: Program „Willa plus”pod lupą >>

Podejrzani zostali przesłuchani, następnie prokurator wobec trzech osób skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł., dozór Policji, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, a także zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. 

Zespół Prasowy CBA

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Śledztwo w sprawie fałszywych dyplomów

0
W dniu 13 czerwca br. funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej na lotnisku Okęcie zatrzymali Irynę K., prorektora prywatnej uczelni wyższej w Łodzi.  To kolejna osoba działająca w ramach grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych dokumentów związanych ze studiami. Fikcyjne dokumenty...

Panasonic TOUGHBOOK siada do dyskusji z przedstawicielami polskiego sektora militarnego

0
W odpowiedzi na rosnące znaczenie cyfryzacji w nowoczesnym systemie obronnym, Panasonic Connect Europe we współpracy z Zespołem Badań i Analiz Militarnych zorganizował ekspercki webinar poświęcony digitalizacji pola walki. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli polskiego sektora militarnego oraz specjalistów branży technologicznej, którzy wspólnie omawiali wyzwania, kierunki rozwoju i praktyczne aspekty wdrażania nowoczesnych rozwiązań...

Diamentowa Tarcza dla systemu optycznej kryptologii kwantowej

0
Opracowany przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, firmę TELDAT i NASK projekt OPTOKRYPT otrzymał nagrodę w Konkursie Diamentowe Tarcze 2025 w kategorii „Bezpieczeństwo Made in Poland”. System zapewnia Polsce własną bazę technologii Zrealizowany w Wojskowej Akademii Technicznej projekt OPTOKRYPT osiągnął pełną gotowość technologiczną i jest przygotowany...

Prokuratorskie zarzuty i areszt za szpiegostwo na rzecz Rosji

0
W dniu 4 czerwca 2025 r. na polecenie prokuratora z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze ABW zatrzymali jedną osobę oraz przeprowadzili przeszukania kilku miejsc na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Podejrzanemu grozi dożywocie Zatrzymanemu obywatelowi RP Wiktorowi Ź....

Święto Jednostki Wojskowej GROM

0
W dniu 13 czerwca obchodzone jest Święto Jednostki Wojskowej GROM, najbardziej rozpoznawalnej na świecie polskiej jednostki specjalnej, sformowanej 13 lipca 1990 roku pod nazwą Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego, dziedziczącej Decyzją Nr 119/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 sierpnia 1995 r. tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej (1940–1945). Jednostka...