Wojska Obrony Cyberprzestrzeni biorą udział w tegorocznej edycji ćwiczenia Dragon 24, które jest jednym z elementów serii ćwiczeń organizowanych przez NATO pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24. W ramach STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy.
Ćwiczenia Dragon 24 są kluczowym elementem NATO-wskich ćwiczeń odbywających się na przełomie lutego i marca. W manewry zangażowanych jest ok. 20 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym ok. 15 tys. to żołnierze Sił Zbrojnych RP. Ćwiczenie ma przetestować ich współdziałanie i wykonywanie zadań na lądzie, powietrzu i morzu.
Ważna rola DKWOC
Aby manewry mogły przebiec bez zakłóceń, konieczne jest ich zabezpieczenie, również, jeśli chodzi o ochronę przed wrogimi operacjami w sieci. Wynika to z faktu, iż ćwiczenia takie jak Dragon 24 mogą dostarczyć wielu informacji potencjalnemu wrogowi.
Zadanie zabezpieczenia informatycznego w czasie manewrów zostało powierzone Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), które znalazło się w kierownictwie ćwiczenia Dragon 24.
Przeczytaj także: DKWOC tworzy nowe jednostki >>
Do głównych zadań DKWOC należy zapewnienie ciągłości zabezpieczenia teleinformatycznego, utrzymanie sieci i systemów i zapewnienie ochrony przed cyberatakami podczas ćwiczeń.
Żródło DKWOC