Ćwiczenie Cyber Coalition 2023

Grafika: DKWOC

Rozpoczęło się coroczne ćwiczenie cyber wojsk państw NATO „Cyber Coalition 2023”. W tym roku Polska pełnić będzie rolę dowództwa dla państw regionu.

Największe ćwiczenie cyber wojsk na świecie

Ćwiczenie „Cyber Coalition 2023” potrwa od poniedziałku 27 listopada do piątku 1 grudnia 2023 roku. To największe tego typu ćwiczenie cyber wojsk na świecie, w którym udział biorą sojusznicy z NATO, a także instytucje Unii Europejskiej oraz kilka państw partnerskich – w tym m.in. Szwajcaria, Szwecja, Ukraina oraz Japonia. W tego typu ćwiczeniach udział bierze ok. tysiąca specjalistów z kilkudziesięciu krajów.

Podczas tegorocznej edycji ćwiczenia Wojska Obrony Cyberprzestrzeni pełnić będą rolę Dowództwa Regionalnego, odpowiedzialnego za planowanie i realizację działań w cyberprzestrzeni przez zespoły z państw Europy Środkowej i Wschodniej, od Estonii po Bułgarię.

Scenariusz ćwiczenia przewiduje atak cybernetyczny na fikcyjne państwo sojusznicze, jednak działania, które będą realizowane podczas ćwiczenia, będą oparte na faktycznych zagrożeniach, takich jak cyberataki na systemy teleinformatyczne, infrastrukturę krytyczną oraz łańcuchy dostaw. Podczas ćwiczenia sprawdzane będą też procedury i mechanizmy odpowiedzi na incydenty w cyberprzestrzeni.

Przeczytaj także: Awanse generalskie w DKWOC >>

Uczestnicy ćwiczenia biorą w nim udział w swoich krajach, natomiast przebieg ćwiczenia koordynowany jest za pośrednictwem Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinie, gdzie znajduje się niewielka grupa przedstawicieli państw biorących udział w ćwiczeniu.

Ćwiczenie „Cyber Coalition” odbywa się corocznie od 2008 roku, jego celem jest wzmacnianie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do odstraszania, obrony i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Jest planowane przez Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji pod przewodnictwem Komitetu Wojskowego.

Źródło: DKWOC