Akcja przeciwko skimmingowi cyfrowemu

Europol, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz organy ścigania z 17 krajów połączyły siły z partnerami z sektora prywatnego, w tym Group-IB i Sansec, aby zwalczać ataki typu skimming cyfrowy. 

Akcja pod przewodnictwem Grecji, wchodzi w zakres priorytetu EMPACT , którego celem są przestępcy stojący za oszustwami internetowymi. W czasie dwumiesięcznej akcji udało się powiadomić 443 sprzedawców internetowych o naruszeniu danych kart kredytowych lub płatniczych ich klientów. 

Czym jest skimming cyfrowy?

Skimming cyfrowy to kradzież danych karty kredytowej lub płatniczej klientów sklepu internetowego. Przestępcy wykorzystują zaawansowaną technologię informatyczną do przechwytywania danych podczas procesu realizacji transakcji online tak, aby klienci ani sprzedawcy internetowi nie zauważyli niczego niezwykłego.

Przeczytaj także: Polak oskrażony o planowanie zamachu terrorystycznego >>

Ataki typu skimming cyfrowy mogą pozostać niewykryte przez długi czas. Informacje o kartach płatniczych lub kredytowych skradzione w wyniku tych przestępstw są często oferowane do sprzedaży na nielegalnych platformach handlowych w ciemnej sieci.

Klienci zazwyczaj nie są świadomi, że ich dane płatnicze zostały przejęte, dopóki przestępcy nie wykorzystają ich już do przeprowadzenia nieautoryzowanej transakcji. 

Źródło: Europol