Polak oskrażony o planowanie zamachu terrorystycznego

Zdjęcie: ABW

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem prokuratury wobec obywatela RP podejrzanego o planowanie zamachu z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, w porozumieniu z innymi osobami, które reprezentowały organizację terrorystyczną „Państwo Islamskie”.

Mężczyzna planował akcję odwetową na „niewiernych” w Polsce

Mężczyzna został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która planowała popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz dokonanie zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych w celu poważnego zastraszenia wielu osób oraz o sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów.

W czasie śledztwa ustalono, że obywatel RP pod koniec 2022 roku dokonał konwersji na islam. Wzorem do naśladowania byli dla niego: Osama Bin Laden, Ibrahim Awwad – Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki. Zainspirowany działalnością osób wywodzących się z organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie” (ISIS) chciał zostać męczennikiem i przeprowadzić akcję odwetową na „niewiernych” w Polsce.

W tym celu zbierał informacje, instrukcje oraz półprodukty do wykonania pasa szahida (pasa samobójców), przy pomocy którego planował przeprowadzenie zamachu. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych, w tym szyfrowanych, utrzymywał kontakt z osobami – członkami organizacji terrorystycznej ISIS.

Przeczytaj także: CPT ABW zorganizuje szkolenia na portalu e-learningowym >>

Zidentyfikowane w trakcie prowadzonego śledztwa osoby w sposób aktywny uczestniczyły w agitacji i indoktrynacji obywatela RP. Przekazały mu m.in. instrukcje wykonania ładunków wybuchowych w warunkach domowych. Wobec oskarżonego, od momentu jego zatrzymania przez ABW 16 czerwca 2023 roku sąd stosuje środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Źródło: ABW