Straż Graniczna testuje nowy pojazd

Zdjęcie: Straż Graniczna

Straż Graniczna rozpoczęła testy specjalnego pojazdu obserwacyjnego, który powstał w ramach projektu naukowo-badawczego Straży Granicznej i Wojskowej Akademii Technicznej. Pojazd docelowo będzie działać na całej granicy zewnętrznej.

Pojazd obserwacyjny najnowszej generacji

Prototyp pojazdu został wyróżniony podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nagrodę „Defender” odebrała Wojskowa Akademia Techniczna, która była liderem konsorcjum wybranego do budowy pojazdu stworzonego na bazie samochodu Isuzu D-Max.

Samochód wyposażony jest w kamerę termowizyjną o polu widzenia 360 stopni, wykrywającą obiekty i ludzi w promieniu 6 km a także w dron na tzw. uwięzi, który wznosi się na wysokość do 60 metrów.

Przeczytaj także: Motocykle z napędem elektrycznym dla Straży Granicznej >>

Dron został wyposażony w różne moduły radiowe i moduły obserwacyjne, dzięki którym uzupełnia kompleksowy obraz sytuacyjny z kamery.

Zasilanie drona i transmisja danych odbywa się za pomocą kabla, dzięki czemu jest on w pełni odporny na wszelkie zakłócenia. Orientacyjny koszt wyprodukowania pojazdu wyniesie między 2 a 3 mln złotych.

Źródło: Straż Graniczna